Tvrdenia policajného prezidenta Tibora Gašpara sú podľa nich účelové. Gašpar pritom len minulý týždeň konštatoval, že pri obhliadke miesta činu bol dodržaný postup. Vo štvrtok uviedol, že pri prehliadke pozostatkov obetí trestného činu stačí lekár, ktorý má za sebou školenie organizované Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Neprítomnosť súdneho lekára môže byť podľa policajného prezidenta v prospech veci, pretože tak nie je ovplyvnený alebo dotknutý miestom činu. V sobotu sa k vzniknutej situácii vyjadrila aj Slovenská súdnolekárska spoločnosť, ktorá s jeho tvrdeniami nesúhlasí a považuje ich za účelové ospravedlnenie profesionálneho zlyhania polície.
Podľa Slovenskej súdnolekárskej spoločnosti ide o dehonestáciu súdneho lekárstva ako medicínskeho odboru, ktoré musí byť ako forenzná disciplína zastúpené pri trestných činoch proti životu a zdraviu priamo na mieste činu. Spoločnosť zároveň poukazuje na to, že súdny lekár je okrem iného špecialista na určovanie času smrti či posudzovanie násilia na človeku. „Prítomnosť súdneho lekára na mieste trestného činu vraždy považujeme preto za nanajvýš potrebnú a opodstatnenú,“ uvádza sa v stanovisku. Spoločnosť zároveň zdôrazňuje, že pri podozrení na smrť spôsobenú inou osobou sa má na obhliadku mŕtveho tela vždy privolať súdny lekár.