Uprostred najťažšej politickej krízy je na stole viacero možností, ktoré ju už dnes môžu ukončiť. Všetko závisí od rozhovorov, ktoré celý víkend koaliční spojenci viedli. Smer s Mostom a SNS rozohrali tvrdú partiu s kartami, ktoré nemusia byť ani pre jednu stranu víťazné.
Politikov zahnali do úzkych najmä masové protesty na námestiach, ktoré požadovali vyvodenie politickej zodpovednosti za odhalenia po smrti novinára Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27). Bugár aj na dovolenke s manželkou na Maldivách musel riešiť, ako sa jeho strana postaví k pokračovaniu vlády so Smerom a SNS.
Ihneď po návrate sa stretol so svojimi najbližšími ľuďmi a v sobotu večer začal rozhovory s Ficom. „O ich výsledku budeme informovať, keď bude vhodný čas a výsledok. Máme pripravené tri rôzne varianty, ako to vyriešiť, uvidíme, či vôbec bude Smer o týchto variantoch uvažovať,“ uviedol taktiku Bugár, avšak svoje konkrétne predstavy nespresnil. Na dnes zvolal dôležitú Republikovú radu, ktorá sa vyjadrí, či Most zostane v koalícii.
Rokovania prebiehali aj celú nedeľu, pričom jednou z najhlavnejších otázok bolo práve to, či Smer splní podmienky, aby nemuseli položiť vládu. Bugárovcom totiž už nestačí len odvolanie Roberta Kaliňáka z funkcie, čo bola základná požiadavka ešte pred jeho odchodom do zahraničia.
Smer je podľa Petra Pellegriniho pripravený robiť určité opatrenia, aby mohli pokračovať vo vládnutí. „Aby sme urobili ústupky a zmeny vo vláde, ktoré vyhovejú koaličným partnerom,“ povedal. Zároveň dodal, že sa to týka aj postu ministra vnútra. „Ak by to malo zachrániť koalíciu, a sme presvedčení, že je to to najlepšie riešenie pre krajinu, sme ochotní to urobiť,“ skonštatoval Pellegrini. Bližšie k riešeniu krízy bude podľa neho až dnes, pričom Bugár s Ficom si zatiaľ vymenili základné postoje svojich strán. Pellegrini však nevylúčil žiadny scenár - v hre je aj pád vlády.
Na odvolanie Kaliňáka vyzval Smer aj šéf frakcie ľudovcov z Európskeho parlamentu Manfred Weber. Tvrdí, že vzniká dojem, že vládne strany nerobia všetko pre to, aby boli obe vraždy objasnené. „Predstaviteľom strany Smer sa nepodarilo vyvrátiť mediálne správy o prepojení strany premiéra Fica a najmä ministra vnútra Kaliňáka s mafiou,“ povedal Weber.
Pellegrini oponuje, že by mal komentovať dianie v Nemecku a nie na Slovensku. „Nedovoľme, aby niekto zo Slovenska robil obraz, ktorý bol ešte pred štrnástimi dňami úplne iný,“ bránil sa.
Nečakane do sporu Mosta so Smerom vstúpili počas víkendu aj Dankova SNS. Podpredseda Anton Hrnko naznačil, že budú žiadať hlavu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej s tým, že ak má dôjsť k rekonštrukcii kabinetu, mali by odstrániť všetky trecie plochy. Prekážalo mu, že Žitňanská presadzovala Istanbulský dohovor proti domácemu násiliu alebo sa snažila o čiastočnú „dekriminalizáciu drog“.
Padla prvá očakávaná hlava
V pondelok ohlásil svoju demisiu Róbert Kaliňák. Rezignoval na funkciu ministra vnútra a aj na funkciu podpredsedu vlády SR. "Otázka môjho nástupcu je predčasná," povedal. Zatiaľ sa jasne ani nevyjadril, či zostane poslancom.
Kto teraz staví na aké karty?
Andrej Danko, predseda SNS
1. Nečakane sa ozvali proti ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most), ktorú vraj žiadajú stiahnuť regióny SNS.
2. Najtrpezlivejší člen koalície, neprikláňa sa na stranu Smeru ani Mosta, čaká na podmienky, s ktorými vyrukujú.
3. Danko môže zasiahnuť do rokovaní ďalšími nečakanými požiadavkami, ako napr. prerozdelenia niektorých rezortov.
4. V prípade predčasných volieb by mohli čiastočne získať voličskú základňu Smeru, ktorá sa po škandáloch od najsilnejšej strany odvracia.
Robert Fico, predseda Smeru
1. Najsilnejším momentom je stiahnutie ministra Kaliňáka, ktorý sa vzdal funkcie ministra vnútra v pondelok.
2. V prípade požiadavky vymeniť premiéra Fica by mohla čakať Smer úplná transformácia od jeho založenia.
2. Otázny je osud ministerstva kultúry, ktoré môže pripadnúť do rúk Mosta na úkor smeráckych rezortov.
3. V prípade menšinovej vlády, po odchode Mosta z koalície, by sa museli dohodnúť na tichej podpore s jednou z opozičných strán (otázny je postoj kotlebovcov k podpore tejto koalície).
Béla Bugár, predseda Mostu
1. Tlačil na odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka - základná požiadavka už dva týždne, ktorú Smer napokon aj splnil.
2. Môžu odmietnuť náhradu vo forme štátnej tajomníčky Denisy Sakovej, ktorá pôsobí desať rokov ako pravá ruka ministra Kaliňáka aj celkové odňatie rezortu spod vlády Smeru.
3. Pri zachovaní koalície môže požadovať výmenu premiéra Fica, proti ktorému stoja desaťtisíce ľudí v uliciach.
4. Zásadná obmena viacerých miest vo vláde - okrem Kaliňáka aj výmena napr. Richtera.
Most má v rukách najmä svoju budúcnosť
Tomáš Koziak, politický analytik
Všetko závisí od postoja Bugára a jeho strany. Preferencie Smeru v predčasných voľbách aj kvôli nešťastnej komunikačnej stratégii budú musieť padať. Otázka je o koľko. Podľa môjho odhadu výrazne neprospejú ani SNS, ktorej čísla doteraz padali. Most má naopak šance na to, aby si udržal preferencie, ktoré mu budú stačiť. Nesprávne rozhodnutie mu však môže veľmi poškodiť - najmä ak bude akceptovať tento stav, ktorý je a nedotlačí Smer do výrazných zmien. Most má v rukách svoju budúcnosť viac ako ktorákoľvek z iných politických strán.