Vedenie mestskej časti už istý čas spolu s odborníkmi hľadá vhodný priestor, kde by cintorín neohrozoval životné prostredie. Zároveň sa pracuje na modeli jeho vybudovania, fungovania a prevádzkovania, ale aj spôsobe financovania. "Bol som sa pozrieť v Jabloňovom, kde funguje už niekoľko rokov. Vybudovala ho a aj ho prevádzkuje súkromná spoločnosť. Viem, že v okolí Trnavy funguje mobilné krematórium. Zvažujem, ktorá z možností by bola pre Petržalku najvhodnejšia," uviedol pre TASR petržalský starosta Vladimír Bajan.
Mestská časť už má na tento účel vytypovaných niekoľko pozemkov, zatiaľ ich bližšie špecifikovať nechce. Zdôrazňuje však, že Petržalka takýto priestor určite potrebuje. "Tlak na nás, na samosprávu, je pomerne silný a myslím si, že to legitímne. Zatiaľ sa stretávame s tým, že ľudia svojich miláčikov zakopávajú, ak to takto môžem povedať, do voľných priestranstiev," skonštatoval Bajan s tým, že to nie je pritom ani hygienické, ani ideálne riešenie, obzvlášť, ak ide o chránené územie.
Samospráva pritom upozorňuje, že voľne pochovávať domáce zvieratá je porušením vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ale aj viacerých platných predpisov. "Manipuláciou so sviečkami a otvoreným ohňom a ponechaním horiacich sviečok na hroboch bez dozoru tiež dochádza k ohrozeniu verejnej zelene požiarmi," doplnila Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.
Na dodržiavanie legislatívy upozorňuje tiež Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava. "Podľa súčasných právnych predpisov sú uhynuté zvieratá biologický odpad. Manipuláciu s týmto odpadom určuje zákon o odpadoch a jeho vykonávacie predpisy," uviedla pre TASR hovorkyňa RÚVZ Katarína Nosálová.