Rezort vnútra po mnohých nevypočutých výzvach opúšťa Robert Kaliňák (46), ktorý v blízkom čase podá demisiu. Splnil tak najväčšiu požiadavku koaličného Mosta-Híd. Otáľanie Kaliňáka sa však napokon môže stať osudným pre celú koalíciu. Ozývajú sa hlasy, že kritizovaný minister sa rozhodol príliš neskoro a nepomohli tomu ani Kaliňákove vyhlásenia o tom, že vinu príliš necíti.
Kaliňák si je podľa vlastných slov vedomý averzie voči svojej osobe. „Jednou z vecí, ako naplniť svoj politický mandát, je, aby som urobil všetko pre to, aby stabilita na Slovensku zostala zachovaná. Aj preto som sa rozhodol, že na funkciu ministra a predsedu vlády rezignujem,“ vyhlásil Kaliňák, ktorý kritiku, že mal odstúpiť okamžite, zahovoril tým, že tu nejde o šprint. „Mal som potrebu, aby som mal istotu, že požiadavky na vyšetrenie vraždy boli zabezpečené. Moja stolička nebola podstatná,“ dodal Kaliňák s tým, že sa za vraždu síce necíti zodpovedný, ale sa s ňou nikdy nevysporiada.
Bude poslancom?
Kaliňák tvrdí, že od popravy mladého páru sa situácia na Slovensku neúmerne vyhrotila. „Myslím si, že je dôležité, aby sme nechali dostatočný priestor polícii a vyšetrovateľom, aby tento prípad vyšetrili. Som presvedčený, že sa to vyšetrovateľom podarí,“ povedal a zopakoval, že na prípade pracuje najväčší vyšetrovací tím na Slovensku.
Otázka jeho nástupcu je vraj predčasná a nepovedal ani to, či si bude uplatňovať poslanecký mandát, na ktorý má nárok. „V zásade je to prirodzená cesta, keďže mám mandát. Rozhodol som sa slobodne. Oznámil som to predsedovi vlády, obom predsedom koaličných strán a najbližším kolegom,“ vyhlásil Kaliňák.
Gašpar zostáva
V súvislosti s jeho odchodom vyvstáva otázka, či zostanú vo svojich funkciách vrcholní predstavitelia Policajného zboru. Šéfa Tibora Gašpara zatiaľ odvolať neplánuje. „Je najsilnejším a najlepším policajným prezidentom najmä pre jeho výsledky. To, prečo sa o Tiborovi hovorí, je v súvislosti so mnou. Bol nominant ešte za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, keď sa dostal do jednej z najvyšších pozícií Policajného zboru,“ skonštatoval Kaliňák s tým, že Gašpar nikdy v skutočnosti nezlyhal.
Protesty proti nemu a vláde premiéra Roberta Fica, ktoré minulý týždeň ochromili Slovensko, sledoval. „Z môjho pohľadu to, čo sme v roku 1989 vybojovali, boli hodnoty. Prvou je možnosť sa zhromažďovať. Chcem sa poďakovať účastníkom pochodu, že bol bez incidentu a každý mal právo povedať svoj názor,“ zarečnil si Kaliňák. Minister sa vyjadril aj k podozreniam o braní stámiliónových úplatkov spolu s exministrom Jánom Počiatkom, ktoré predostrel elitný prokurátor Vasiľ Špirko. „Pána prokurátora Špirka považujem za fušera,“ vyhlásil suverénne Kaliňák.
Fico nevidí problém
Svojho dlhoročného spolupracovníka a pravú ruku premiér Fico ospevoval aj po zložení funkcie. „Jeho odchod nie je výsledkom zlyhania polície alebo jeho osobne pri vyšetrovaní vraždy dvoch mladých ľudí. Toto vyšetrenie naďalej ostáva prioritou všetkých príslušných štátnych orgánov. Odchod Roberta Kaliňáka chápem predovšetkým ako jeho osobný príspevok k stabilite, udržaniu demokracie a možnosti pokračovať v pozitívnej politike pre ľudí,“ povedal premiér a pokračoval vo vychvaľovaní svojho spolupútnika Kaliňáka, ktorý je podľa neho „jedným z najtalentovanejších ministrov vo všetkých vládach, ktoré viedol“.
Premiér zároveň tvrdí, že Slovensko žije úspešný príbeh, ktorý sa nemôže skončiť jednou tragédiou. „Vydať napospas krajinu ľuďom ako Matovič, Galko či Kollár je všetko iné, len nie zodpovedné voči ľuďom. Vláda historického zmierenia sa rodila ako kompromis, aby ľudia na Slovensku mali vyššie mzdy, dôchodky, aby mali viac práce a aby si žili lepšie ako doteraz,“ zakončil takmer predvolebnú reč premiér.
Opozícia to vidí úplne opačne. „Odstúpil človek, ktorý sa nikdy nemal stať ministrom. Robert Fico mu do rúk zveril bezpečnosť ľudí na Slovensku a ten si z bezpečnostných zložiek urobil svoju súkromnú armádu. Robert Kaliňák umožnil ľuďom prepojeným na mafiu ovládnuť vedenie elitného policajného útvaru NAKA,“ vyhlásil Igor Matovič a Kaliňáka verejne obvinil z toho, že dovolil na Slovensku stav, keď zavraždia investigatívneho novinára. SaS tvrdí, že Kaliňákova rozlúčková reč mala zaznieť pred mnohými rokmi. „Lenže Kaliňák premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len taktizovanie strany Smer, ktorá sa potápa a rozpadá,“ uzavreli.
Kto ho nahradí
Ako kandidátka s najväčšími šancami sa spomína štátna tajomníčka rezortu vnútra Denisa Saková. Tá má dlhoročné skúsenosti s organizáciou ministerstva, keďže od roku 2007 pôsobí ako pravá ruka Kaliňáka. Práve preto môžu s jej nomináciou mať problém koaliční partneri.