Na trhu sú však dve ďalšie, ktoré však poisťovne neuhrádzajú. Pacienti tak musia za očkovanie, ktoré je povinné a má byť bezplatné, platiť. Poisťovne sa držia platnej legislatívy.
Povinné očkovanie proti tetanu a záškrtu očkovali lekári u nás vakcínou Imovax D. T. Od jesene ju však dočasne prestali vyrábať. Keďže táto látka nie je, nemôžu ňou zákonite lekári ani očkovať. Rezort zdravotníctva situáciu riešil povolením dovozu vakcíny Diftavax. Tú však poisťovne odmietajú uhrádzať a doplatok za ňu je okolo šesť eur. "Podľa zákona je povinné očkovanie bez doplatku," uviedla Zuzana Eliášová z ministerstva zdravotníctva. Proti tetanu a záškrtu by vás mali každých 15 rokov preočkovať kombinovanou očkovacou látkou.
Kedy sa očkuje
- Vo veku 3 až 11 mesiacov
- V 6. roku
- V 13 rokoch
- V 30 rokoch
- Každých 15 rokov
Na dostupnosť vplyv nemajú
Matej Štepianský, Dôvera zdravotná poisťovňa
Zdravotná poisťovňa je zodpovedná za úhradu vakcín podľa zoznamu kategorizovaných liekov, ktorý je pre ňu záväzný. Zdravotná poisťovňa nemá vplyv na dostupnosť konkrétnej vakcíny na trhu. Túto otázku je potrebné smerovať držiteľovi registrácie konkrétnej vakcíny.
Koľko preplatí poisťovňa
Beáta D. Ksenzsighová, Union poisťovňa
Union uhrádza vakcínu proti záškrtu a tetanu v súlade s legislatívou, a teda v súlade s platným kategorizačným zoznamom vydávaným ministerstvom zdravotníctva. V ňom sú v súčasnosti dve vakcíny:
- Imovax – je už nedostupný
- Vactide – je dostupný a jeho výrobca mu stanovil cenu 9,96 eura. Výšku úhrady zo strany zdravotnej poisťovne stanovuje ministerstvo zdravotníctva. V prípade Vactide všetky zdravotné poisťovne uhrádzajú 6,50 €, čo znamená, že poistenci si musia doplatiť 3,46 eura.
- Vakcínu Diftavax nemôžeme uhrádzať, pretože nie je registrovaná ani kategorizovaná. Mohli by sme ju uhrádzať iba v prípade, že by bola jedinou vakcínou svojho druhu na trhu – čo však nie je.