Súd mu v roku 2015 za napomáhanie k vraždám najmenej 300 000 Židov uložil štvorročný trest väzenia. Gröning sa do poslednej chvíle s úspechom usiloval odvrátiť svoj nástup do väzenia. Bývalý dobrovoľník jednotiek Waffen-SS sa priznal, že odkladal a evidoval batožinu deportovaných väzňov vyhladzovacieho tábora a počítal ich peniaze. Médiá ho preto označujú za osvienčimského účtovníka.
V júli 2015 uložil krajinský súd Lüneburg Gröningovi štvorročný trest väzenia za napomáhanie k vraždám najmenej 300 000 Židov, ktorí zomreli v nacistickom vyhladzovacom tábore v plynových komorách v období medzi májom a júlom 1944. Gröning sa do poslednej chvíle pokúšal dosiahnuť, aby nemusel do väzenia nastúpiť.
Vlani v novembri súd v Celle rozhodol, že si môže napriek vysokému veku trest väzenia odpykať. Bývalý člen jednotiek SS sa následne dovolal k ústavnému súdu. Nástup do väzenia chcel odvrátiť poukázaním na údajné porušenie základného práva na život a na telesnú nedotknuteľnosť. Ústavný sudcovia ale jeho dovolanie zamietli. Následne Gröning neuspel ani so žiadosťou o udelenie milosti, ďalšiu žiadosť ministerstvo spravodlivosti spolkovej krajiny Dolné Sasko posudzovalo.
Podľa serveru Spiegel Online Gröning uznával svoju morálnu vinu, nevnímal sa ale ako páchateľ, ale ako obyčajné koliesko v mašinérii nacistického režimu. "Cítim vinu voči židovskému ľudu, že som bol v oddiele, ktorý tie zločiny spáchal, bez toho aby som však bol páchateľom. Židovský národ prosím o odpustenie. A pána boha prosím o odpustenie," povedal Gröning kedysi v rozhovore.
V Nemecku sa v posledných rokoch konali možno posledné súdne procesy, v ktorých sa zo svojich činov zodpovedali členovia personálu nacistických vyhladzovacích táborov. U mnohých z nich bolo ale riadenie zastavené kvôli neschopnosti obžalovaných plne vnímať súdny proces.