Jeho meno sa v poslednej reportáži zavraždeného novinára Jána Kuciaka († 27) objavovalo v súvislosti s prepojením na politikov blízkych Smeru, na mafiánsky klan ’Ndrangheta v Kalábrii, ako aj podozrenia zo zneužívania eurofondov. Vadala skončil v putách na základe spolupráce slovenskej Generálnej prokuratúry a Eurojustu. Zatykač naňho vydali priamo v Benátkach.
Taliansky biznismen Vadala sa v rukách polície ocitol už druhý raz za uplynulé dva týždne. Najskôr ho zatkli spolu s ďalšími šiestimi Talianmi pri razii, ktorá sa odohrala len pár dní po nájdení zavraždeného novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27). Policajti preverovali stopy, ktoré odhalil novinár vo svojom poslednom článku.
Po dvoch dňoch sa však Vadala dostal na slobodu. Teraz ale všetko nasvedčuje tomu, že spravodlivosti už len tak ľahko neunikne. „Na základe spolupráce Generálnej prokuratúry SR a Eurojustu, ktorý intenzívne komunikoval a koordinoval spoluprácu medzi talianskymi a slovenskými orgánmi, bol dňa 13. 3. 2018 v skorých ranných hodinách zadržaný Antonino V. v Michalovciach z dôvodu, že na túto osobu vydal súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová s tým, že do 48 hodín košická prokuratúra podá Krajskému súdu v Košiciach návrh na vzatie zadržaného do predbežnej väzby.
Vadalu chcú stíhať v Taliansku
Novinár Kuciak vo svojom poslednom článku okrem prepojenia na slovenských politikov a zneužívania eurofondov opísal aj Vadalov vzťah s ’Ndranghetou. Podľa Kuciakových zistení polícia nahrala v roku 2011 telefonát medzi Vadalom a bossom klanu (’ndriny) Zindato-Caracciolom Francescom Zindantom, kde sa dohadujú, ako ukryjú pašeráka drog Domenica Venturu.
V minulotýždňovom rozhovore, ktorý Vadala poskytol denníku Korzár, však kontakt s mafiou poprel a vinu zvalil na menovca s rovnakým rodiskom, no s viac ako 20 rokov skorším dátumom narodenia. „Zobrali prvého idiota, ktorým je Antonino Vadala, a urobili zo mňa hviezdu podsvetia, ako keby som bol Al Pacino,“ vysmieval sa Vadala.
Sebavedomý podnikateľ si zrejme myslel, že polícia je na neho prikrátka. Mýlil sa.
Ide v drogách?
Vadala momentálne opäť sedí za mrežami. „Európskym zatýkacím rozkazom žiada taliansky súd o vydanie Antonina V. na trestné stíhanie do Talianska pre drogový trestný čin spáchaný organizovanou zločineckou skupinou s nadnárodnou pôsobnosťou,“ uviedla Predajňová s tým, že policajná akcia bola realizovaná v maximálnom utajení, aby sa predišlo jej zmareniu. V rámci medzinárodnej akcie bolo zadržaných 17 osôb, z ktorých 11 sa nachádza vo väzbe a 6 v domácom väzení.
Podľa webu Il Lametino benátsky prokurátor vyšetroval Vadalu v súvislosti s podozreniami z medzinárodnej prepravy drog či z vytvárania komerčných kanálov na import drog z Južnej Ameriky, na ktorej sa podieľali aj členovia 'ndranghetistickej skupiny. Využiť mali firmu na dovoz ovocia, pričom drogy mali byť skryté v náklade. Ešte v roku 2017 voči členom mafiánskej skupiny zasiahlu za pokus o pašovanie kokaínu v hodnote 1,4 miliardy eur.
Kto je Antonino Vadala (42)
- Pochádza z mesta Bova Marina v talianskej Kalábrii
- Na Slovensko prišiel v roku 2000
- V minulosti figuroval v desiatkach firiem, dnes už len v 6 z nich
- Podniká v stavebníctve, obchode s nehnuteľnosťami
- V poľnohospodárstve sa angažuje len minimálne
- V minulosti mal tvoriť pár s Ficovou poradkyňou Máriou Troškovou
- Obchodoval s Viliamom Jasaňom, súčasným tajomníkom Bezpečnostnej rady SR
- Kuciak v poslednej reportáži opísal jeho prepojenie s kalábrijskou mafiou 'Ndrangheta
Talianska stopa na Slovensku
Ako sa vyvíja Kuciakova kauza
Streda 21. februára 2018
Najpravdepodobnejší deň vraždy Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27)
Nedeľa 25. februára 2018
Polícia našla nehybné telá mladého páru vo Veľkej Mači v ich dome.
Pondelok 26. februára 2018
Polícia oznámila, že prípad vyšetruje ako dvojnásobnú vraždu, pričom najpravdepodobnejšie je, že motívom boli články novinára.
Utorok 27. februára 2018
Vychádza najavo, že Kuciak pracoval na chápadlách talianskej mafie na Slovensku v prepojení s najvyššou politikou.
Streda 28. februára 2018
Ficova asistentka Mária Trošková podnikala s Antoninom Vadalom, ktorého talianske orgány spájajú s mafiou, tajomníkom Bezpečnostnej rady SR je Viliam Jasaň, ktorý s Vadalom obchodoval. Fico ich bráni.
Štvrtok 1. marca 2018
Polícia robí raziu na východe Slovenska, zadržala Diega Rodu aj Antonina Vadalu.
Piatok 2. marca 2018
Pochovali Martinu Kušnírovú v bielych svadobných šatách. V uliciach sa koná prvý protest za nezávislé vyšetrenie vraždy.
Sobota 3. marca 2018
Pochovali Jána Kuciaka, Kaliňák prvýkrát hovorí, že vraždu treba vyšetriť, politickú zodpovednosť zatiaľ nechce vyvodiť. Polícia prepustila zadržaných Talianov.
Nedeľa 4. marca 2018
Prezident Andrej Kiska vyhlásil, že v krajine treba predčasné voľby alebo zásadnú rekonštrukciu vlády.
Utorok 6. marca 2018
Kaliňák klamal, keď tvrdil, že Slováci nevedeli o talianskej mafii prepojenej na Slovensko. Potvrdila to antimafiánska agentúra, že nás o nich informovala.
Streda 7. marca 2018
Elitný prokurátor Vasiľ Špirko oznamuje podanie trestného oznámenia na Kaliňáka a Gašpara zo sabotáže - tvrdí, že exministri si nabalili 200 miliónov eur na úplatkoch.
Piatok 9. marca 2018
V uliciach po celom Slovensku sú masové protesty proti vláde.
Sobota 10. marca 2018
Béla Bugár sa vracia z dovolenky a začína rokovať o budúcnosti vlády.
Pondelok 11. marca 2018
Most oznamuje, že sa chce dohodnúť na predčasných voľbách, inak vystúpi z koalície.
Utorok 12. marca 2018
Prokuratúra oznamuje, že zatkli Antonina Vadalu na základe medzinárodného zatykača. Trvá hlboká politická kríza.