Táto osa doteraz žila v tropických či subtropických oblastiach. Odborník ju odhalil pri Klokočove neďaleko Zemplínskej šíravy. Od leta 2017 čakal na uznanie odborníkov, aby o nej mohol publikovať. Za jej rozšírením v našej oblasti vidí globálne otepľovanie. Je pre človeka nebezpečná?
Entomológ Rudolf Gabzdil, ktorý má na svojom konte už niekoľko nových druhov v ríši hmyzu, tentoraz odhalil v našich podmienkach unikátnu osu. „Bolo to pre mňa prekvapenie, hoci som sa roky zameriaval na tieto blanokrídlovce. Viem, žihadlovky rady vyhľadávajú modro kvitnúce rastliny, preto som sa sústredil na takéto stanovište,“ prezradil prírodovedec.
Dianie hmyzej ríše trpezlivo pozoroval neďaleko Klokočova (okr. Michalovce) v záhradkárskej osade Bogdanky. „Jeden samček tam nalietaval 9. júla popoludní na modré kvety okrasného bodliaka. Keď som ho zbadal, hneď som vedel, koľká bije. Začal som od radosti skákať, ľudia sa prekvapene pozerali. Tento nález žihadlovky Scolia hirta unifasciata z územia východného Slovenska je unikátny a vôbec prvý pre Slovensko,“ nadchýna sa Gabzdil s tým, že takéto osy sa objavili najbližšie na Malte, Korzike či Sicílii. Podľa entomológa ide o najsevernejší nález.
Požierajú hostiteľa
„Žihadlovky sú z trópov a subtrópov. Hľadajú pestré kvety ako poživeň a larvy obrovských chrobákov nosorožtekov a zlatoňov. Samičky paralyzujú žihadlom larvy chrobákov a na ne nakladú vajíčka. Vyliahnuté larvy žihadlovky požierajú hostiteľa, ktorého usmrtia. Na konci vývinu sa larva žihadlovky kuklí vedľa uhynutej larvy chrobáka,“ vysvetľuje entomológ dramatické okolnosti života osy.
Dodáva však, že pre človeka nie sú nové žihadlovky o nič viac nebezpečné ako bežné osy. „Výskyt novej žihadlovky na Slovensku je pravdepodobne ovplyvnený globálnym otepľovaním. Sú miernejšie zimy a teplejšie letá. Preto sa u nás v posledných rokoch objavujú druhy, ktoré sme ešte pred 10 rokmi pozorovali na juhu,“ uzavrel odborník, ktorý o svojom koníčku napísal už druhú knihu.
Žihadlovka (Scolia hirta unifasciata)
- dlhá je 8 - 27 mm
- farba čierna so žltým pásikom na brušku
- samčeky majú dlhšie tykadlá
- krídla majú nádych do modra až fialova
- žijú samotársky, nevytvárajú roje ani hniezda
- pravdepodobný výskyt u nás od konca júna do druhej polovice júla
- takéto osy sa objavili najbližšie na Malte, Korzike či Sicílii