Spravila ho agentúra Focus exkluzívne pre TV Markíza. Z neho jasne vyplýva, že najväčšie škody utrpela strana Smer, ktorá od posledného merania stratila až pätinu voličov. Stále však zostáva najsilnejšou vládnou stranou, no v prípade predčasných volieb by nemuseli vedieť zložiť funkčnú koalíciu.
Práve to mohlo zavážiť v rozhodovaní premiéra Roberta Fica, ktorý po rokovaniach s Andrejom Dankom a Bélom Bugárom oznámil, že do rúk prezidenta podá demisiu a zostane vláda Smeru, SNS a Mosta pokope. To, ako by dopadli voľby, naznačuje aktuálny prieskum, kde Smer stráca oproti januáru 5 % voličských hlasov. „Je to veľmi veľký pokles a zlom. To je následok posledných dvoch týždňov, keď dopláca na politickú krízu a spôsob, ako na ňu zareagoval,“ vysvetľuje sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.
Tvrdí, že situácia, ktorá v krajine panuje, sa odrazí aj na správaní ľudí vo voľbách. „Dramatické udalosti po smrti mladého páru a to, čo povychádzalo najavo v súvislosti so súčasnou garnitúrou, má za následok to, že časť obyvateľstva je z existujúcej situácie sklamaná, nahnevaná a to sa prejavuje tým, že oveľa viac ľudí hovorí, že by k voľbám nešli alebo tvrdia, že nevedia, koho by volili,“ povedal Slosiarik. Oproti poslednému prieskumu narástol práve počet týchto voličov o 4 %.
Rastie Kollár a Kotleba
Medzi tých, ktorí najviac na krízovej situácii získali, patria napríklad Boris Kollár či Marian Kotleba. „Ak hľadáme vysvetlenie, že prečo, tak v prípade ich dvoch sú to protestné hlasy - tí, čo sú rozladení a nahnevaní na súčasných politikov. Prejavuje sa veľká nedôvera ľudí voči politikom,“ odpovedá Slosiarik. Fašisti z Ľudovej strany Naše Slovensko sú podľa neho na hornej hranici svojich možností, aj keď nevylučuje, že ak vyjdú najavo ďalšie negatívne kauzy a kríza sa nevyrieši, ešte porastú. Podobný nárast zaznamenali aj Dankovi národniari, ktorí sedia s Ficom vo vláde a spájanie najvyšších činiteľov s mafiou im neuškodilo. „Vieme, že pre časť voličov Smeru je práve SNS tá druhá najprijateľnejšia alternatíva,“ hovorí Slosiarik.
SaS a OĽaNO stagnujú
Opozičné strany SaS a OĽaNO, ktorí posledné dva týždne mali neúmerné množstvo tlačoviek, si paradoxne veľmi nepolepšili. Hnutie Igora Matoviča dokonca o percento kleslo, liberáli Richarda Sulíka nepatrne rástli. „Tie pohyby nie sú štatisticky až tak významné, oba majú potenciál rastu. Preferencie voličov nie sú pevné a uvažujú o viacerých politických stranách - stalo sa to v minulých voľbách pri Sieti, keď sa od nej Slováci odvrátili a volili práve tieto strany,“ dodáva Slosiarik s tým, že nové subjekty ako Progresívne Slovensko a Spolu naviazali zatiaľ dokopy 2,5 % Slovákov.
Zvyšuje sa počet nerozhodnutých voličov
Ján Baránek, politický analytik
Z logiky toho, čo sa deje, je predpoklad, že Smer bude klesať a je zrejmé, že sa zvyšuje počet nerozhodnutých voličov. To prakticky zakaždým v takýchto vypätých situáciách. Prieskumy v takejto atmosfére však nemajú až takú výpovednú hodnotu ako za normálnych okolností. Je to prieskum, ktorý odmeria momentálnu emóciu. Emócie sa môžu posúvať, vždy je to presnejšie merať napríklad o mesiac. Do istej miery sa časť voličov môže vrátiť, tých nerozhodnutých. Pri posledných protestoch Gorila napríklad preferenčne zabili SDKÚ, no ich volič bol oveľa senzitívnejší, viac vnímal negatívum korupcie.