Slovensko obsadilo 39. miesto, oproti minulému roku si polepšilo o jednu priečku. Sme na tom lepšie ako Poliaci a Maďari, ale za tými najlepšími veľmi zaostávame. Čo nás robí šťastnými? Ako sme na tom v porovnaní s niektorými krajinami Európy?
Na Slovensku sa žije čoraz lepšie. Z novej správy OSN o šťastí vyplýva, že patríme k najšťastnejším spoločnostiam v strednej a vo východnej Európe. Z našich susedov sú na tom lepšie len Rakúsko a Česko. „Vo všeobecnosti platí, že ľudia sa cítia šťastnejší a spokojnejší, keď majú prácu a zo svojho zárobku si môžu dovoliť viac,“ tvrdí analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Už roky rebríčku vládnu škandinávske krajiny a Švajčiarsko. Výkonný predseda Inštitútu pre výskum šťastia Meik Wiking povedal, že severské spoločnosti dokážu obyvateľom poskytnúť také výhody, ktoré prekonávajú negatívum najvyšších daní na svete. „Severské krajiny vedia dobre premeniť bohatstvo v blahobyt,“ dodal Wiking.
Čo sa berie do úvahy
- HDP na obyvateľa
- sociálna podpora zo strany príbuzných alebo priateľov
- očakávaná dĺžka života v zdraví
- možnosť rozhodovať o svojom živote
- štedrosť, dobročinnosť
- vnímanie korupcie
Respondenti mohli na otázky odpovedať iba áno (1) alebo nie (0). Údaje v tabuľke predstavujú priemer odpovedí.
Sociálna podpora: Ak máte problémy, máte príbuzných alebo priateľov, s ktorých pomocou môžete kedykoľvek rátať?
Možnosť rozhodovať sa o živote: Ste spokojný alebo nespokojný s možnosťou vybrať si, čo budete robiť so svojím životom?
Dobročinnosť: Darovali ste uplynulý mesiac peniaze na charitu?
Vnímanie korupcie: Je korupcia rozšírená vo vláde, alebo nie? Je korupcia rozšírená v podnikoch, alebo nie?
Priznať nešťastie je ako zlyhanie
Zuzana Kusá, sociologička
K tomu, že pribúda ľudí, ktorí hovoria o sebe, že sú šťastní, prispieva aj zmena konvencií sebaprezentácie. Sťažovanie sa prestáva byť prijateľné. Ak veríme, že každý je strojcom svojho šťastia, tak povedať, že nie sme šťastní, by znamenalo priznať vlastné zlyhanie a zbavovať sa aj sebaúcty.
Ekonomike sa darí a práce je dosť
Jana Glasová, analytička Poštovej banky
Slovenskej ekonomike sa v súčasnosti darí, dosahujeme slušný rast, čo sa premieta aj do situácie na trhu práce. Zamestnanosť rastie, nezamestnaných ubúda, naše mzdy rastú. To, samozrejme, vplýva aj na pocity ľudí týkajúce sa budúceho vývoja ekonomiky, pracovného života a finančnej situácie.