Vo svojom vyhlásení Putin zdôraznil, že jediným zdrojom moci je národ. Dodal, že rozhodnutie o tom, komu odovzdať svoj hlas, je osobnou vecou každého občana, informovala agentúra Interfax. Predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová sa zasa na voličov obrátila s výzvou, aby prostredníctvom bezplatných telefonických liniek nahlasovali každý pokus o ovplyvňovanie ich hlasovania.
Na štvrtkovom stretnutí s právnikmi štábu lídra opozície Alexeja Navaľného, ktoré bolo venované monitorovaniu volieb, Pamfilovová uviedla, že ruskí občania majú právo "poslať kamsi" všetkých tých, ktorí by ich nútili hlasovať.
Pamfilovová dodala, že na nedeľných prezidentských voľbách sa okrem domácich zúčastní aj asi 1500 pozorovateľov zo zahraničia. Uviedla, že ÚVK víta záujem občianskych aktivistov o dohľad nad hlasovaním a nad rešpektovaním volebného práva občanov. Pripomenula aj možnosť sledovať priamy prenos z informačného centra ÚVK, čo označila za "bezprecedentnú otvorenosť" volebnej komisie. Uviedla, že podobný systém nie je zavedený v žiadnej krajine na svete, "aspoň my zatiaľ nevieme nájsť analógiu". Prezidentské voľby sa Rusku uskutočnia v nedeľu 18. marca. Ich favoritom je Putin, ktorého terajšie funkčné obdobie sa skončí 7. mája. Jeho najhlasnejší kritik Alexej Navaľnyj kandidovať nemôže. V prípade volebného víťazstva zostane 65-ročný Putin vo funkcii ďalších šesť rokov, teda do roku 2024.
Okrem Putina kandiduje ešte ďalších sedem uchádzačov: líder ruských nacionalistov Vladimir Žirinovskij, kandidát Komunistickej strany Ruskej federácie a riaditeľ roľníckeho družstva Pavel Grudinin, liberálny ekonóm Grigorij Javlinskij, podnikateľský ombudsman a politik Boris Titov, bývalý poslanec parlamentu Sergej Baburin, moderátorka a novinárka Xenija Sobčaková a ľavicový politik Maxim Surajkin.