Doteraz kompetentní neprezradili bližšie detaily okolo ich brutálnej popravy. Naposledy od verejnosti žiadali kamerové záznamy zo stredy 21. februára, keď malo dôjsť k vražde. Od začiatku pritom koalícia aj opozícia volajú po nezávislom medzinárodnom vyšetrovacom tíme, ktorý je podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára už takmer realitou. Všetko teraz stojí na pleciach Talianov.
Ako prvý otázku takéhoto postupu vyšetrovacích orgánov otvoril Béla Bugár, ktorý tvrdil, že je pripravený aj na legislatívne úpravy, ak by boli potrebné. Generálna prokuratúra pod vedením Čižnára však začala konať aj bez zmien zákonov. „Po intenzívnej komunikácii s justičnými orgánmi Talianskej republiky dňa 16. 3. 2018 prostredníctvom Eurojustu zaslal návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu medzi justičnými orgánmi Slovenskej republiky a Talianskej republiky,“ napísala hovorkyňa Andrea Predajňová.
Jeho vytvorenie bolo v pondelok prerokované aj s dosluhujúcou ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou. V praxi je pritom zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu a podpísanie dohody časovo náročné - zvyčajne to trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Prokuratúra tvrdí, že vyvinuli maximálne úsilie, aby to bolo v kratšom čase. „Aby sa umožnila účasť cudzích justičných orgánov na prebiehajúcom trestnom stíhaní v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a spol. V súčasnosti návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu posudzujú justičné orgány Talianskej republiky,“ vysvetlila Predajňová. Až následne prebehnú rokovania o tom, aké kompetencie budú mať. „Bude predmetom vzájomných rokovaní, napríklad vymedzenie rámca spoločného vyšetrovania, práva a povinností členov spoločného vyšetrovacieho tímu, čas trvania, ako aj otázka zapojenia a pôsobenia medzinárodných inštitúcií ako Eurojust a Europol,“ zakončila Predajňová.
Jaroslav Ivor: Toto riešenie je v súlade so zákonom
Spočiatku boli pochybnosti o tom, či je možné vytvoriť medzinárodný vyšetrovací tím. Generálny prokurátor tvrdí, že Slováci to schválili a čaká sa na Talianov. Nebolo treba meniť zákon?
- Spočiatku tam boli úvahy o legislatívnej zmene. Od začiatku som však tvrdil, že náš trestný poriadok upravuje túto problematiku v paragrafe 10 trestného poriadku - spoločný vyšetrovací tím, jeho predpoklady a dôvod a spôsob jeho kreovania. Nie je tam nič mimoriadne, ale je to kompetencia generálnej prokuratúry. Tento tím sa kreuje podľa toho, či tam treba vyšetrovanie v dvoch-troch alebo viacerých krajinách EÚ.
Budú mať teda talianski vyšetrovatelia prístup k vyšetrovaniu ako Slováci?
- Samozrejme, oni sú súčasťou spoločného tímu, ako ten názov hovorí. Aj pre upokojenie situácie to bude veľmi dobré - že súčasťou vyšetrovania bude ďalšia nezávislá strana.
Je tam teda nejaká podmienka?
- Zákon hovorí v tom zmysle, že vedúcim tohto vyšetrovacieho tímu musí byť vyšetrovateľ zo Slovenska, a potom sú stanovené plány vyšetrovania, kde sa určujú jednotlivé vyšetrovacie úkony jednotlivým členom tímu. Pričom však platí, že nech ten úkon urobí hocikto z tímu, tak má platnosť a účinnosť, akoby ho urobil jeden vyšetrovateľ. To je celý zmysel toho tímu. Môžu sa rozísť a robiť úkony vo viacerých krajinách.