Francúzsky spravodajský portál France Info s odvolaním sa na policajné zdroje v utorok informoval, že polícia v utorok zadržala a na výsluch predviedla i Sarkozyho. Oboch zadržaných vypočúvajú vyšetrovatelia z hlavného úradu na boj proti korupcii a finančným a daňovým deliktom (OCLCIFF). Výsluch sa koná v budove justičnej polície na parížskom predmestí Nanterre.
Televízii France 2 sa medzičasom podarilo z policajných zdrojov potvrdiť, že Sarkozy bol predbežne vzatý do väzby. Polícia ho v nej môže držať 48 hodín. Potom ho musí buď obviniť, alebo prepustiť na slobodu bez vznesenia obvinenia. Hortefeux je vypočúvaný v súvislosti s tým, že pri transakcii mal slúžiť ako sprostredkovateľ. Denník Le Monde označil najnovší vývoj v prípade za zvrat, pretože ide o prvé Sarkozyho vypočutie od začatia súdneho vyšetrovania tejto kauzy v apríli 2013.
Kauza sa stala známou v roku 2012, keď francúzsky spravodajský server Mediapart zverejnil dokument, ktorý podľa neho dokazuje, že Sarkozyho kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2007 financoval aj líbyjský režim Muammara Kaddáfího. Server pri svojich tvrdeniach vychádzal z dokumentu napísaného po arabsky a datovaného z roku 2006. V dokumente sa konštatuje, že Kaddáfího režim v zásade súhlasí s financovaním kampane sumou viac ako 50 miliónov eur. Suma mala byť určená na kampaň pred voľbami v roku 2007, v ktorých napokon Sarkozyho zvolili za hlavu štátu
Vyšetrovatelia majú k dispozícii výpoveď sprostredkovateľa Ziada Takieddina - libanonsko-francúzskeho podnikateľa, ktorý tvrdí, že Sarkozyho zástupcom "odovzdal niekoľko kufríkov z peniazmi, čo dostal z Líbye". Podľa médií v tomto prípade šlo o najmenej päť miliónov eur. Finančná polícia Sarkozyho v minulosti zadržala a vypočúvala aj v súvislosti s podozrením, že na svoju predvolebnú kampaň v roku 2007 ilegálne získal finančné prostriedky aj od majiteľky korporácie L'Oréal Liliane Bettencourtovej. V tomto prípade bol Sarkozy obvinení neskôr zbavený.
Líbyjské vedenie sa vôbec prvýkrát o financovaní Sarkozyho kampane zmienilo začiatkom marca roku 2011, keď syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Sajf al-Islám v rozhovore pre spravodajskú televíziu Euronews od Sarkozyho verejne žiadal, aby priznal, že dostal finančnú pomoc od líbyjskej vlády. Po tejto výzve začali kauzu prešetrovať novinári vo Francúzsku, ktorí našli dôkazy potvrdzujúce Kaddáfího tvrdenia. Sarkozy ich však stále rozhodne popiera.