Vyplýva to z tohtoročného indexu kvality života firmy Mercer, ktorý sa vytvára na základe analýzy viacerých faktorov: zdravotnej starostlivosti, možností pre vzdelávanie, oddych a bývanie, ďalej služieb, dostupnosti úradov a miery osobnej slobody i zločinnosti. Správa konštatuje, že v niektorých východoeurópskych mestách sa životná úroveň za posledných 20 rokov zvýšila zásadným spôsobom. Napríklad Sarajevo si svoje skóre polepšilo o 21,5 percenta, Bratislava o 19,1 percenta, Belehrad o 18,3 percenta a Záhreb o 15 percent.
Vďaka rastu životnej úrovne, konkurencieschopného trhu práce a dostupnosti talentov začalo mnoho z týchto miest priťahovať nadnárodné spoločnosti, uviedla podľa Reuters Martine Ferlandová, prezidentka spoločnosti Mercer pre oblasť Európy a Tichomoria. V prvej pätici metropol najlepších pre život je okrem Viedne aj Zürich, Auckland, Mníchov a Vancouver.
Do dvadsiatky najlepších miest sa dostali aj ďalšie štyri nemecké mestá: Düsseldorf, Frankfurt, Berlín a Hamburg, spolu s tromi ďalšími mestami zo Švajčiarska (Ženeva, Bazilej a Bern), dvoma kanadskými mestami - Toronto a Ottawa - a novozélandským Wellingtonom. V prvej dvadsiatke sú aj dve mestá z Austrálie (Sydney a Melbourne) a po jednej metropole z Dánska (Kodaň) a Holandska (Amsterdam). Jediným nováčikom v prvej dvadsiatke je Luxemburg, ktorý vyradil Štokholm.
Na konci rebríčka skončili jemenské mesto Saná, metropola Stredoafrickej republiky Bangui a iracký Bagdad. Toto ich hodnotenie súvisí s politickou nestabilitou, chudobou a extrémnymi klimatickými podmienkami.