Slovenská premiéra:
9. júna 2005
Žáner:
sci-fi, komédia
Rozpočet na výrobu:
50 miliónov dolárov
Koho uvidíte:
Martina Freemana, Sama Rockwella (Zelená míľa), Mosa Defa (Ples príšer), Zooey Deschanel (Veľké problémy)
O čo ide:
Príbeh sa začína vo chvíli, keď má obyčajný chlapík Arthur Dent (Martin Freeman) mimoriadne zlý deň. Jeho dom majú búrať, z jeho najlepšieho priateľa Forda Perfecta (Mos Def) sa vykľuje mimozemšťan, a planéte Zem hrozí, že bude zlikvidovaná v rámci výstavby transgalaktickej diaľnice. Pre Arthura existuje jediná záchrana: stopnúť si s pomocou Forda Perfecta prvú kozmickú loď a vypadnúť stadiaľto kade ľahšie. Len čo sa ocitne v úplnom neznáme, získa cenné poznatky o pravej podstate vesmíru a odhalí samotný zmysel života. Dozvie sa tiež, že odpovede na všetky otázky sú v elektronickej knihe s názvom Stopárov sprievodca po Galaxii.
Zo zákulisia:
Príbeh slávneho spisovateľa Douglasa Adamsa vznikol v roku 1978 ako seriál rozhlasových hier. Neskôr sa stal päťdielnym románovým cyklom, televíznym seriálom BBC a novátorskou počítačovou hrou. Majstrovská kombinácia sci-fi, komédie, dobrodružného žánru a filozofickej úvahy predbehla dobu najmenej o niekoľko desaťročí a okamžite vyvolala záujem filmových tvorcov. Trvalo však veľa rokov, kým filmové technológie dostihli Adamsovu vizionársku silu.
"Sme presvedčení, že práve Douglas Adams je vynálezcom modernej sci-fi komédie. Pred Krotiteľmi duchov a Mužmi v čiernom tu bol Stopárov sprievodca. Ak si spomeniete na kopu filmov z 80. a 90. rokov, neunikne vám, že sa inšpirovali Douglasom Adamsom. A naším cieľom bolo preniesť na plátno príbeh, ktorý to celé odštartoval," hovorí producent Gary Barber.
Od začiatku mal režisér Garth Jennings predstavu, že vo filme skombinuje najmodernejšie počítačové triky so staromódnymi trikmi ešte z čias nemého filmu. To sa mu zdalo ideálne na vystihnutie čudesného Adamsovho sveta. Cieľom bolo vyhnúť sa akýmkoľvek klišé, obvyklým v súčasnom sci-fi filme plnom zvláštnych efektov, ktoré každý už vopred očakáva.
Aj pre tie najbizarnejšie mimozemské kreatúry dal Jennings prednosť fyzickej realite pred počítačovou grafikou. Vrcholom bábkarskeho umenia sa stali vyše dvojmetrové bábky mimozemskej rasy Vogonov, s kompletným ovládaním mimiky i pohybu, vytvorené z moduritu, bumy a penového latexu. "Tieto potvory presiahli moje najfantastickejšie sny," novorí Jennings. "Najviac si cením, že ich bolo možné režírovať ano živých hercov. Myslím, že viac kreativity sa žiadať ani nedalo," dodáva nadšene režisér.