,,Pán Pellegrini mi predlžil nový návrh a stretol som sa s dvoma kandidátmi a dvoma kandidátkami na posty ministrov. Na základe týchto rozhovorov som sa rozhodol, že pána Pellegriniho vymenujem za predsedu vlády a následne akceptujem jeho návrhy na členov kabinetu," povedal Kiska s tým, že novú vládu vymenuje vo štvrtok. ,,So zložením vlády nie som spokojný na sto percent. Ale ako hlava štátu neprekročím hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami," vyjadril sa.
Zároveň zdôraznil, že vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) vyjadrila podporu väčšina poslancov a žiaden iný politik prezidenta o existencii inej parlamentnej väčšiny neinformoval. Najvyšší ústavný činiteľ pripomenul, že pred troma týždňami, keď sa rozpadal kabinet Roberta Fica (Smer-SD) a vôbec nebolo jasné, či koalícia bude pokračovať, sľúbil, že je pripravený previesť krajinu politickou krízou a zložitou situáciou po úkladnej vražde. ,,Vedomý si tejto zodpovednosti som svoje právomoci prezidenta využil na hranicu ústavných zvyklostí a možností. Odmietol som prvý návrh na vymenovanie vlády," rekapitulovala hlava štátu.
Tu Kiska upozornil, že nová vláda musí získať dôveru parlamentu, ale aj verejnosti. ,,V súčasnej atmosfére to bude ťažká úloha. Verím, že si túto zodpovednosť uvedomuje každý minister a ministerka. Ako prezident budem dbať na to, aby na túto zodpovednosť nemohli ani na chvíľu zabudnúť," dodal.
V porovnaní so súčasnou vládou dôjde okrem postu premiéra k zmene vo funkciách podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorú bude zastávať Richard Raši (Smer-SD), ministrom vnútra bude Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).