Obvinenie obsahuje oficiálny ministerský text, ktorý úrad podľa vlastného stredajšieho oznámenia odovzdal všetkým cudzím veľvyslanectvám v Moskve. Plné znenie dokumentu zverejnila agentúra Interfax.
"Je potrebné objasniť, prečo v 'prípade Skripaľovcov obvinili absolútne neodôvodnene Rusko, keď vývoj (látky) pod západným kódovým označením 'novičok' prebiehal vo Veľkej Británii, USA, Švédsku a Českej republike. Výsledky, ktoré tieto krajiny pri vytváraní nových otravných látok tohto typu dosiahli, sú uvedené vo viac ako 200 otvorených zdrojoch krajín NATO," píše sa v dokumente. Ruské ministerstvo vo vyhlásení konštatuje, že chemické zbrane proti Veľkej Británii nepoužilo.
Útok na Sergeja a Juliu Skripaľovcov, otrávených 4. marca v juhoanglickom Salisbury, označuje text za teroristický akt. Obviňuje Londýn, že bezdôvodne útočí na Rusko a na režim konvencie o zákaze chemických zbraní, ktorej ustanovenia vraj Británia ignoruje. Namiesto rešpektovania dohôd sa britská strana pustila do "špinavej politizácie" problému a predložila ho Bezpečnostnej rade OSN, ktorá na to podľa vyhlásenia nemá mandát.
Akcie Londýna sú podľa ruského ministerstva zahraničia "z čisto humanitárneho hľadiska jednoducho barbarské". Rusko britským úradom vyčítajú, že vraj bez objasnenia príčin odmietajú povoliť prístup ruských konzulárnych pracovníkov k Julii Skripaľovej, ktorá má ruské občianstvo. Prístupu k jej otcovi, bývalému dvojitému agentovi, ktorý má podľa ruských zdrojov okrem ruského i britské občianstvo, sa ruská strana nedožaduje.
Vyhlásenie ruského ministerstva zahraničia sa nezmieňuje o svedectve niekoľkých ruských chemikov, ktorí údajne na vývoji látky novičok pracovali. Podľa informácií troch z nich sa armádny jed vyvíjal a vyrábal v tajných chemických laboratóriách v Povolží od 70. rokov prinajmenšom do roku 1988 až v kilogramových objemoch.