Lotyšský jazyk bude od roku 2021 na školách v Lotyšsku povinný aj pre menšiny, rozhodol vo štvrtok parlament tejto pobaltskej republiky. Mnoho tamojších rusky hovoriacich ľudí totiž navštevuje špecializované školy, kde sa 40 percent učiva vyučuje v ruštine, informuje agentúra DPA.
"Vzdelávanie v úradnom štátnom jazyku predstavuje náš spôsob rozvíjania sebavedomého a nezávislého národa v dlhodobom horizonte," uviedol lotyšský minister školstva Kárlis Šadurskis.
Táto členská krajina EÚ plánuje začať od roku 2021 transformáciu zameranú na podporu svojho jediného oficiálneho jazyka. Na základe nového zákona bude najmenej 50 percent vyučovania detí vo veku šesť až 12 rokov realizované v lotyšskom jazyku, a u detí vo veku 13-15 rokov v rozsahu 80 percent.
U detí a mládeže od 16 rokov bude vzdelávanie prebiehať výlučne v lotyštine, zatiaľ čo kultúrne a historické témy sa budú môcť stále vyučovať v menšinových jazykoch.
Lotyšsko, ktoré susedí s Ruskom, bolo súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu od skončenia druhej svetovej vojny až po rozpad ZSSR v roku 1991, keď vyhlásilo nezávislosť.