Stane sa tak v sobotu 24. marca v čase od 20.30 do 21.30 h. Informovala o tom hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová. Mesto sa tým hlási k hnutiu, ktoré upozorňuje na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog.
"Aj malé ekologické zmeny v každodennom živote dokážu motivovať k veľkým činom," vyzýva Prešovčanov primátorka mesta Andrea Turčanová, aby sa do celosvetovej akcie tiež zapojili. Podľa nej je potrebné na tieto globálne problémy upozorňovať, no zároveň aj reálne pomôcť. "V sobotu na jednu hodinu zhasnite a stlmte svetlá v domácnostiach, firmách a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete," dodala.
Vypnutím verejného osvetlenia počas jednej hodiny sa v Prešove ušetrí 960 kWh elektrickej energie a zároveň sa pritom zníži aj produkcia oxidu uhličitého (CO2) o 365 kilogramov.
Hodina Zeme je globálnym projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je nielen upozorniť na existenciu problémov, ako je globálne otepľovanie, klimatické zmeny či znečisťovanie našej planéty, ale zároveň malými skutkami prispievať k ich riešeniu s cieľom pomôcť ekosystému, planéte a v konečnom dôsledku i sebe. V rámci tejto najväčšej celosvetovej ekologickej aktivite sa na pár minút ponárajú do tmy aj také monumenty ako Eiffelova veža v Paríži, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro či rímske Koloseum.
K iniciatíve sa pripoja aj iné slovenské mestá. Trnava sa do celosvetovej akcie Hodina Zeme zapojí už po ôsmy raz. V sobotu 24. marca od 20.30 do 21.30 h zhasne osvetlenie Katedrály sv. Jána Krstiteľa a Baziliky sv. Mikuláša. Cieľom je symbolicky poukázať na spoločnú zodpovednosť za budúcnosť našej planéty.
V predchádzajúcich ročníkoch Hodiny Zeme Trnava vypínala osvetlenie mestského opevnenia, Bernolákovej brány, mestskej veže a Súsošia Najsvätejšej Trojice na Trojičnom námestí. "Zámerom je upozorniť na problémy, ktoré súvisia so zmenou klímy a ohrozujú našu planétu. Je to jedna z príležitostí, kedy sa môžeme zamyslieť, ako zmeniť svoje konanie v každodennom živote, aby sme životné prostredie zaťažovali čo najmenej," uviedla Veronika Majtánová z Mestského úradu v Trnave.
V Hlohovci podľa informácií hovorkyne mesta Zuzany Hrinkovej Siebenstichovej sa na hodinu ponoria do tmy dominanty mesta. "Vypneme osvetlenie troch našich kostolných veží," uviedla.
Hodina Zeme je pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Jej história sa začala 31. marca 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách v 18 časových pásmach.
Organizátorom Hodiny Zeme je ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund). Slovensko sa po prvý raz oficiálne zapojilo do nej v roku 2011, keď s celosvetovými organizátormi naviazala spoluprácu Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenský zväz astronómov. Od roku 2016 je Hodina Zeme organizovaná v spolupráci WWF Slovensko, Slovenského zväzu astronómov a Slovenskej astronomickej spoločnosti.