Odpadovú vodu táto megapráčka dokáže ekologicky očistiť do takej miery, aby ju už ako zdravotne vyhovujúcu a úžitkovú vodu mohli znovu vypustiť do Hornádu.
Starú čističku síce uviedli do prevádzky ešte v roku 1964, no nová technológia s predčistením i rozšírením biologickej časti slúži svojmu účelu len od roku 2001. Pre zvýšené biologické znečisťovanie však Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) pristúpila k ďalšej modernizácii. „Priemerný denný prietok je asi 70-tisíc kubických metrov odpadovej vody a ďalšie splašky dovezú fekálne autá. Voda sa tu mechanicky a biologicky čistí pri dodržaní všetkých prísnych noriem, aby nedošlo k znečisteniu prostredia a najmä vodných tokov,“ uviedol majster a technológ v jednej osobe Gabriel Müller. Pri čistení využívajú baktérie a jedinou chemikáliou na odbúranie fosforu je síran železitý.
Ako funguje čistička?
⇒ Splašky z mesta sa po prítok mechaniky predčistia (voda sa zbaví hrubých a nerozpustných nečistôt)
⇒ V usadzovacej nádrži sa gravitáciou usadzuje surový kal
⇒ V aktivačnej nádrži - biologická čistička - sa odbúrava dusík
⇒ Dosadzovacia nádrž slúži na gravitačnú separáciu kalu
⇒ Takto prečistená voda je už úžitková
Kanalizácia je povinná
Vo februári prijala Národná rada SR novelu zákona, ktorou sa mení a dopĺňa zákon o vodách. „Zavádza hraničný termín, dokedy sú občania povinní pripojiť svoje nehnuteľnosti na verejnú kanalizáciu - najneskôr do 31. decembra 2021. Cieľom novej úpravy zákonov je zabezpečiť účinnejšiu ochranu životného prostredia prostredníctvom odvádzania a likvidácie odpadových vôd cez verejnú kanalizáciu do čistiarní odpadových vôd,“ uviedol investičný riaditeľ VVS Robert Hézsely.