Už v roku 2013 začal vlastník bez akéhokoľvek povolenia klčovať vinohrady a pustil sa aj do výstavby 5 rodinných domov. Teraz stavebný úrad konečne rozhodol o ich osude.
Stavebný úrad v Rači sa rozostavanými domami za- oberá už 5 rokov. Nikdy sa mu nepodarilo prípad posunúť tak, aby stavebník niesol za svoje nelegálne konanie zodpovednosť. Teraz však Okresný úrad Bratislava potvrdil rozhodnutie račianskeho stavebného úradu o odstránení domov. Stavebník na to dostal lehotu 120 dní.Okresný úrad zároveň nariadil, že pozemky musí dať do pôvodného stavu, teda znova vysadiť vinice. „Je mi jasné, že stavebník urobí ešte ďalšie právne kroky v snahe vyhnúť sa definitívnemu odstráneniu tých domov. Potvrdenie a odobrenie postupov nášho stavebného úradu od nadriadeného orgánu a konečne aj nejaký viditeľný posun je pre mňa dobrá správa,“ povedal starosta mestskej časti Peter Pilinský. Stavebný zákon umožňuje aj legalizáciu takýchto stavieb. Stavebník však nepredložil ani len dokument, ktorým je potvrdenie súladu stavby s platným územným plánom Bratislavy.
Čo teraz môže urobiť stavebník
Marek Benedik, právnik
- Ak je rozhodnutie právoplatné, môže stavebník napríklad podať správnu žalobu a požiadať súd o priznanie odkladného účinku podanej žaloby. Ak súd prizná odkladný účinok podanej žaloby, do rozhodnutia vo veci samej nie je povinný rozhodnutie o odstránení stavby vykonať a rozhodnutie sa nemôže ani nútene vykonávať.
Čierne stavby na Slovensku