Ako sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami Európy? Aké riziká prináša tehotenstvo vo vyššom veku?
Slovenky privádzajú na svet deti v nižšom veku ako obyvateľky väčšiny európskych regiónov. Výnimkou je len Bratislavský kraj. Z medzinárodného porovnania, ktoré zverejnil Eurostat, vyplýva, že priemerný vek rodičky na západe Slovenska je 30,7 roka. „Mnohí neodchádzajú do zahraničia, ale do krajských miest, ako napríklad do Bratislavy. To je aj dôvod, prečo je v hlavnom meste vek materstva vyšší. Ide o ľudí, ktorí často prišli za vzdelaním, prácou a z objektívnych dôvodov musia zakladanie rodiny odložiť na neskôr,“ tvrdí sociologička Silvia Porubänová.
Dnes neexistuje jeden model
Už dávno neplatí, že po strednej alebo vysokej škole automaticky nasleduje sobáš a pôrod. Mnohí mladí ľudia majú úplne iné priority, a tak sa priemerný vek rodičky z roka na rok zvyšuje. Odvrátenou stranou tohto javu je, že s vekom klesá nádej na otehotnenie a pribúda pravdepodobnosť zdravotných problémov. „Ideálny vek na pôrod je okolo 25 rokov. Dnes sa však často stretávame so ženami, ktoré rodia aj po štyridsiatke. Od tohto veku už môžu nastať rôzne problémy,“ dodáva gynekológ Peter Krajkovič zo Sanatória Helios.
Vajíčka starnú so ženami
Peter Krajkovič, gynekológ, Sanatórium Helios
Ženy dostávajú vajíčka takpovediac do vienka. Ak sa pár rozhodne pre dieťa vo veku 30 rokov, tak vajíčka ženy majú už 30 rokov a spermie muža len 2,5 mesiaca. Kým u muža sa spermie obnovujú, vajíčka ženy starnú s ňou. S vekom sa nielen znižuje šanca na oplodnenie, ale aj sa zvyšuje riziko geneticky spôsobených ochorení. Najvýraznejší je výskyt Downovho syndrómu.
Riziká po štyridsiatke
⇒ ťažšie oplodnenie ako v nižšom veku
⇒ celkovo nižšia kondícia ženy pri tehotenstve a pôrode
⇒horší fyziologický stav tkanív a orgánov
⇒ horší zdravotný stav, prekonanie viacerých ochorení ako u mladšej ženy
⇒vyššie riziko genetických ochorení u narodeného dieťaťa
Najskôr potrebujú bývanie
Silvia Porubänová, sociologička
Rozdiel je takmer 9 rokov