Pritom „cédvojka“ bola výkladnou skriňou slovenského vodného slalomu, ale aj celého športu. Súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci sú trojnásobní olympijskí víťazi (2000, 2004, 2008) a bronzoví z OH 2012 a bratranci Peter a Ladislav Škantárovci majú zlato z OH 2016! Miesto toho chce ICF podporovať novú disciplínu: C2 mix, teda miešanú cédvojku, ktorá má potenciál na zaradenie do olympijského programu, kde sa presadzujú športy a disciplíny, v ktorých súťažia spoločne muži a ženy.
Z olympijského programu deblkanoistov vyradili vlani, do programu OH 2020 v Tokiu sa dostali kanoistky. Odvtedy táto disciplína začala upadať, klesal počet lodí, dokonca je už dnes isté, že na tohtoročných MS v Riu de Janeiro sa nezíde potrebný počet šiestich krajín, ktoré vyšlú svoje deblovky. „Nie sme schopní sa priblížiť minimálnemu počtu federácií potrebnému k tomu, aby sme mali oficiálnu kategóriu C2 mužov,“ uviedol na webe federácie prezident výboru pre vodný slalom Jean-Michel Prono. Podľa neho mali v prieskume, ktorý si ICF dala urobiť, národné federácie o niečo vyšší záujem o kategóriu C2 mix. „To je začiatok procesu. Našou úlohou je, aby sme urobili jasno. Nemáme radosť, že musíme vyradiť kategóriu, je to pre nás smutné. Ale musíme urobiť jasno smerom k federáciám a športovcom,“ pokračoval Prono.
Svetová federácia stavila na mix deblkanoe, ktoré by vzhľadom k dôrazu Medzinárodného olympijského výboru na genderovú vyrovnanosť zapadali do olympijského programu. „C2 mix má potenciál dostať sa na olympiádu. Kľúčové je, že by sme nepotrebovali zvýšiť počet našich športovcov, a že by sme potrebovali len jednu sadu medailí,“ doplnil prezident ICF José Perurena.
Slovenské medaily z C2
OH 3 0 1
MS 7 3 3
ME 8 4 2
OH 1 0 0
MS 2 4 3
ME 7 1 5
Za podujatím sú počty zlatých, strieborných a bronzových medailí.