Lenže príbeh Jurija Gagarina († 34) nemusí byť presne taký, ako ho po desaťročia vykresľovala propaganda Sovietskeho zväzu. Nejasností je viacero. Dve sú základné. Bol naozaj v kozme prvý? A za akých okolností pred 50 rokmi zahynul pri leteckom nešťastí?
Je 12. apríl 1961 a Sovietsky zväz sa chystá „prehnitému“ Západu ukázať, že má navrch. Po prvej sonde vyšle do kozmu aj prvého človeka! Za budúceho hrdinu, ktorého bude obdivovať celý svet, vybrali mladého stíhacieho pilota Jurija Gagarina.
Prvý vo vesmíre
Raketa s kozmickou loďou Vostok 1 odštartovala z kozmodrómu Bajkonur sedem minút po 9. hodine ráno moskovského času. Modul s Gagarinom sa dostal bez problémov na obežnú dráhu a dolu na Zemi o tom okrem zopár zasvätených nemal nikto ani potuchy. Sovieti celú akciu tajili, veď čo keby to nevyšlo? Takú blamáž si nemohli dovoliť. Západné radary však kozmickú loď zachytili a aj Američanom v tej chvíli došlo, že Rusi ich zase pri dobývaní vesmíru tromfli. Moskovský rozhlas novinu ohlásil až hodinu po štarte. Gagarinov let, ktorý bol plne automatizovaný a on doň nijako nezasiahol, trval 108 minút a raz pri ňom obletel Zem.
Pri návrate však nastali problémy, od kabíny sa neodpojil prístrojový úsek pripojený elektrickým káblom. Klesajúca kabína začala rotovať, Gagarin takmer stratil vedomie. Problematický kábel však našťastie po prieniku do atmosféry zhorel a kabína sa stabilizovala. Ešte stále vo veľkej výške nad Zemou sa otvorili padáky, ktoré mali kapsulu s prvým kozmonautom spomaliť, lenže stále mala obrovskú rýchlosť. Preto vo výške 7 km Gagarina z lode katapultovali a nakoniec na Zemi pristál s padákom. To však Sovieti pred svetom tajili celých 10 rokov. Chceli mať totiž zapísaný svetový rekord vo výške letu človeka, ale pravidlá Medzinárodnej leteckej federácie určovali, že pristáť musel na tom istom stroji, na ktorom vzlietol.
Nebol prvý?
Tak či tak, Gagarin sa stal obdivovaným hrdinom. Bol mladý, pekný, šarmantný. Prvý človek vo vesmíre bol pre Moskvu veľkým ideologickým tromfom. Lenže bol naozaj prvý? Veď keď tutlali Gagarinov let, až kým nebolo jasné, že sa podaril, nemohli tiež utajiť predošlé nevydarené pokusy? Pred Gagarinovým štartom pri kozmických pokusoch zahynuli viacerí sovietski kozmonauti. Cesta k dobývaniu vesmíru nebola jednoduchá a nové technológie neboli úplne pod kontrolou. Iba trištvrte roka pred Gagarinovým úspechom vybuchla pri štarte raketa na kozmodróme Bajkonur a zahynulo minimálne 78 ľudí. Iba pár dní pred Gagarinovým štartom v tréningovom module uhorel jeho kolega kozmonaut.
V roku 1960 vypustili Sovieti do kozmu družicu Korabľ-Sputnik 1. Malo ísť o nepilotovaný test, lenže dvaja talianski rádioamatéri v tom čase zachytili z kozmu signály S.O.S. a vraj takých správ prišlo niekoľko už predtým... Sovieti dodnes tvrdia, že z družice púšťali iba nahraté automatické signály v rámci testov na prvý let človeka. Ale ktovie...
Osudný deň
Život po návrate z kozmu nebol pre Gagarina ľahký. Všade ho oslavovali ako hrdinu, bol určite najpopulárnejším človekom v Sovietskom zväze, na čo dokonca žiarlil vraj aj šéf strany Leonid Brežnev. Prvý kozmonaut býval hviezdou večierkov, kde vodka tiekla prúdom, čo sa prejavilo aj na jeho vzhľade. Prestal športovať a pribral, ale tiež si užíval spoločnosť žien. V septembri 1961 počas dovolenky na Kryme mal pomer so zdravotnou sestrou a skončilo sa to Gagarinovým skokom z balkóna, rozbitou hlavou a mesačnou hospitalizáciou v nemocnici.
Naďalej však zostal kozmonautom, podieľal sa na výcviku, ale jeho sen vrátiť sa do vesmíru sa už nesplnil. Keďže bol povýšený na majora, musel mať ako pilot nalietaný istý počet hodín a tak pravidelne absolvoval letecké tréningy.
Práve rutinný výcvik sa mu stal osudným. Gagarin a jeho inštruktor Vladimir Serjogin zahynuli 27. marca 1968 v cvičnej stíhačke MIG-15 UTI. Správa o tom, že prvý kozmonaut, ktorý prežil oblet Zeme, zahynul pri leteckom nešťastí, šokovala svet. Samotné vedenie Sovietskeho zväzu nevedelo, ako s tým naložiť a celé vyšetrovanie bolo utajené. Až po rokoch zverejnili správu, ktorá však nedávala jednoznačnú odpoveď. Medzi možnými scenármi bola zrážka lietadla s meteorologickým balónom či vtákom, zlé počasie, alebo že za tragédiu mohla zle tesniaca pilotná kabína.
Utajená verzia
V roku 2013 sa však na verejnosť dostali svedectvá, podľa ktorých Gagarinovej stíhačke skrížilo trasu iné lietadlo, ktoré vo výcvikovom priestore nemalo čo hľadať. Malo ísť o testy prísne tajnej stíhačky Suchoj SU-11, ktorej pilot sa dostal do nízkej letovej dráhy, kde sa pohyboval aj Gagarin na svojom MIG-u. Aby rýchlo napravil svoju chybu, prudko vyštartoval smerom hore a preletel len pár metrov od lietadla, v ktorom bol Gagarin s inštruktorom. Jeho stroj tlaková vlna doslova zostrelila k zemi, dostalo sa do vývrtky a pilotom sa už nepodarilo zvládnuť manéver a stroj vyrovnať. Dodnes sa špekuluje, že ani táto verzia nebola pravdivá. Gagarina vraj zabili sovietske tajné služby, lebo bol nespoľahlivý a hrozilo, že vyzradí najväčšie tajomstvo. Že v kozme nikdy nebol...
Dva dni pred odletom do vesmíru Gagarin napísal svojej manželke Valentine list na rozlúčku. Odovzdali jej ho až po manželovej tragickej smrti.