Reagujú tak na útok nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v Británii. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa.
Podľa týchto zdrojov je medzi 60 Rusmi 12 špiónov, o ktorých sa americké bezpečnostné úrady domnievajú, že pracujú pod diplomatickým krytím v rámci ruskej misie pri OSN.
Konzulát v meste Seattle je podľa nich otázkou bezpečnosti, pretože sa nachádza v blízkosti základne amerického námorníctva.
Pridáva sa aj Nemecko, ktoré vyhostí štyroch ruských diplomatov. Nejde však len o vyjadrenie solidarity s Britániou, ale aj o odvetné opatrenie za nedávny kybernetický útok na nemecké ministerstvo zahraničných vecí, z ktorého Nemecko obviňuje Rusko. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.
Troch pracovníkov ruského veľvyslanectva chce vyhostiť aj Litva a štyroch ruských diplomatov vyhostí Poľsko. Podobné kroky zvažuje aj Česko, Slovensko, Holandsko, Francúzsko a ďalšie európske štáty.
Na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju zaútočili 4. marca neznámi páchatelia, ktorí pritom podľa Británie použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Oboch našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave.
Moskva okamžite zareagovala!
V čase, keď o vyhostení ruských diplomatov v súvislosti s útokom na Skripaľa uvažuje viacero západných krajín, pohrozil diplomatickými protiopatreniami aj Kremeľ. Rusko vyhostí najmenej 60 pracovníkov amerického veľvyslanectva v Moskve. Informovala o tom v pondelok spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na vyhlásenie zahraničného výboru ruskej Rady federácie.
"Pôjde o zrkadlové opatrenie, ktoré sa bude týkať rovnakého počtu zamestnancov, keďže počet zamestnancov našich diplomatických misií je rovnaký. Spojené štáty dostanú takýto darček," povedal na margo odvetného opatrenia za vyhostenie 60 ruských diplomatov z Washingtonu pre agentúru RIA Novosti člen zahraničného výboru Rady federácie Vladimir Džabarov.
K vyhosteniu sa prídáva aj Kanda a 14 krajín Európskej únie
Kanada sa rozhodla ako prejav solidarity s Britániou vyhostiť štyroch ruských diplomatov. K takémuto opatreniu pristúpila po obdobných krokoch USA a krajín EÚ. Zároveň v pondelok oznámila, že zamietne žiadosť ruskej vlády o akreditáciu troch ďalších ruských diplomatov.
Britský minister zahraničia Boris Johnson v prvej reakcii uviedol, že "dnešná mimoriadna medzinárodná reakcia (britských) spojencov predstavuje najväčšie kolektívne vyhostenie ruských dôstojníkov spravodajskej služby a pomôže brániť spoločnú bezpečnosť". "Rusko nemôže beztrestne porušovať medzinárodné pravidlá," dodal.
Zoznam krajín a počet vyhostených ruských diplomatov:
USA: 60
Ukrajina: 13
Poľsko: 4
Francúzsko: 4
Nemecko: 4
Kanada: 4
Česká republika: 3
Litva: 3
Holandsko: 2
Taliansko: 2
Dánsko: 2
Estónsko: 1
Lotyšsko: 1
Chorvátsko: 1
Fínsko: 1
Rumunsko: 1
Švédsko: 1
Zoznam v pondelok 26.3. zverejnila spravodajská stanica BBC.