Facebook aktuálne čelí obvineniam z nedostatočného zabezpečenia dát užívateľov v dôsledku správ o činnosti poradenskej firmy Cambridge Analytica. Podľa CNNMoney už je teraz tlak zákonodarcov, médií i verejnosti taký silný, že čokoľvek iné než vystúpenie Zuckerberga by bolo ťažko prijateľné.
Šéf Facebooku v utorok ale zareagoval odmietavo na výzvu britských poslancov, ktorí od neho takisto žiadali vysvetlenie súčasnej kauzy. V Londýne sa budú parlamentu zodpovedať dvaja iní zástupcovia firmy. Pred amerických kongresmanov by mal Zuckerberg vystúpiť v horizonte niekoľkých týždňov, povedali CNNMoney zástupcovia facebooku. Spoločnosť podľa nich teraz zostavuje plán jeho výpovede.
Zuckerbergova ochota svedčiť podľa tých istých zdrojov vytvorí tlak na šéfov Google Sundara Pichaia a Twitteru Jacka Dorseyho, aby urobili to isté. Predseda právneho výboru amerického Senátu Chuck Grassley oficiálne všetkých troch výkonných riaditeľov pozval na vypočutie o otázke súkromia dát 10. apríla.
Kvôli postupom pri ochrane súkromia začala v pondelok vyšetrovať facebook americká Federálna komisia pre obchod (FTC). Škandál vyvolaný zisteniami o Cambridge Analytica podľa CNNMoney zvýrazňuje problém "zabudovaný do DNA" facebooku. "Ich biznisom je využívanie dát. Facebook zarába peniaze okrem iného tým, že zbiera dáta užívateľov a zdieľa ich s vývojármi aplikácií a inzerentov. Zabrániť tomu, aby títo kupci dáta neoznámili tretím stranám s postrannými úmyslami, nemusí byť vo finále možné," napísal web .