Robili to však nezvyčajne a to spôsobom, akým si kraslice farbili ešte ich babičky, či prababičky. Tradičná cibuľová technika bola známa najmä v minulosti, naši predkovia zdobili vajíčka tým, čo im ponúkla kuchyňa, či špajza.
Detičky sa v rámci tvorivých dielní venovali pár dní pred Veľkou nocou výzdobe kraslíc tradičnou technikou, ktorá pochádza z malej dedinky Polichno pri Lučenci. „Hlavnou ingredienciou sú cibuľové šupky a ocot. Na vajíčka sa budeme snažiť vyleptať motívy, ktoré pochádzajú dokonca aj zo 17. storočia,“ prezradila učiteľka ZŠ M. R. Štefánika Radana Tuhárska, ktorá získala starý vzorkovník na zdobenie vajíčok z Novohradského múzea a galérie.
„Túto pomaly zabudnutú cibuľovú techniku naučila pedagógov pani Eleonóra Cibuľová, ktorá sa zbieraniu tradícií venuje niekoľko rokov,“ doplnila učiteľka. Podľa jej slov je táto technika stará stovky rokov a jednoduchá na použitý materiál. „Stačí nám k tomu cibuľa, ocot a drievko,“ ozrejmila Tuhárska. Po vysvetlení postupu sa už detičky dali do vyvárania cibule a následne do zdobenia vajíčok pomocou drievka a octu.
Postup:
- Do hrnca dáme šupky z bielej a červenej cibule a vodu, ktorú necháme prevrieť
- Následne dáme do hrnca vajíčka, ktoré pravidelne vareškou otáčame a takto farbíme zhruba jednu hodinu.
- Keď je už vajíčko tmavšie hnedé, vyberieme ich vonka a počkáme, kým vychladnú.
- Potom drevenou špajdličkou, ktorú namáčame do octu, leptáme do vajíčka vzor, ktorý sme si vybrali. Postup opakujeme niekoľkokrát, kým je farba na vajíčku biela.