Podľa prezidenta čiastočne napráva škody spôsobené neochotou vlády podporiť strategického spojenca Slovenskej republiky. Informoval o tom Kiskov hovorca Roman Krpelan po tom, ako sa hlava štátu stretla s britským veľvyslancom Andrewom Garthom.
"Prezident Andrej Kiska sa dnes stretol s britským veľvyslancom, ktorý ho uistil, že Slovensko má rovnaké informácie o útoku chemickou látkou v Spojenom kráľovstve, ako naši partneri v Európskej únii a v krajinách V4, ktorí sa rozhodli, že vyhostia ruských diplomatov," doplnil Krpelan.
Na povolanie slovenského veľvyslanca z Moskvy domov na konzultácie reaguje aj preseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Tento krok je podľa neho vzhľadom na stav informácií k prípadu otrávenia bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry maximálny možný. Povedal to na tlačovej konferencii v parlamente. Chce vidieť jasné informácie, ktoré by potvrdili, kto je za otrávením agenta.
Minister zahraničia Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) v stredu informoval, že Slovensko povolá veľvyslanca pre kauzu otráveného ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Spojenom kráľovstve. Podľa neho ide o vážny diplomatický akt. Poukázal, že za 25 rokov sme ešte nikdy nepovolali nášho veľvyslanca v Moskve na konzultácie domov.
Doteraz sa 19 krajín Európskej únie rozhodlo vypovedať ruských diplomatov alebo deklarovalo, že to urobí, deväť krajín Únie zatiaľ takýto krok neurobilo, respektíve oznámili, že takýto krok robiť nebudú. Prezident Kiska ešte v utorok (27.3.) žiadal v súvislosti s kauzou jasný postoj Slovenska.
Lajčák zdôrazňuje, že Slovensko vyjadruje plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom, ktoré vníma ako nášho strategického spojenca a partnera. Slovensko tiež podľa neho jednoznačne odsúdilo útok chemickou látkou na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru "ako neakceptovateľné porušenie medzinárodných dohôd a vyzvali sme Moskvu, aby plne spolupracovala a vyvrátila podozrenia, že stojí za týmto útokom".