Slovensko je podľa Pellegriniho nespochybniteľnou súčasťou EÚ i NATO a dôsledne si plní a bude plniť záväzky vyplývajúce z tohto členstva. "Zároveň si však ponecháva svojprávnosť a právo na vlastné rozhodnutie aj v takomto citlivom prípade," podotkol premiér.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) v stredu informoval, že Slovensko povolá z Moskvy veľvyslanca pre kauzu otráveného bývalého ruského agenta v Spojenom kráľovstve. Podľa neho ide o vážny diplomatický akt. Doteraz sa 19 krajín Európskej únie (EÚ) rozhodlo vypovedať ruských diplomatov alebo deklarovalo, že to urobí, deväť krajín EÚ zatiaľ takýto krok neurobilo, respektíve oznámili, že takýto krok robiť nebudú.
Prezident SR Andrej Kiska v utorok (27.3.) žiadal v súvislosti s kauzou jasný postoj Slovenska. Stiahnutie veľvyslanca označil v stredu za správny, ale nedostatočný krok. Odvolával sa na informácie našich spravodajských služieb. Pre predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) je stiahnutie veľvyslanca maximálny možný krok. Britský veľvyslanec na Slovensku Andrew Garth oceňuje, že Slovensko stiahne svojho veľvyslanca z Moskvy pre kauzu otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. Priznáva však, že je sklamaný.