Informovala o tom v stredu agentúra EFE s odvolaním sa na hovorcu ekvádorskej vlády. Vláda vo vyhlásení uviedla, že počítačový expert Assange bol odpojený od internetu v utorok. Dôvodom tohto kroku bolo porušenie dohody, v ktorej sa Assange vlani v decembri ekvádorskej vláde písomne zaviazal, že nebude verejne publikovať komentáre, ktoré by mohli znamenať zasahovanie do záležitostí iných štátov.
Assange má od decembra ekvádorské občianstvo, už v roku 2012 mu tamojšia vláda udelila politický azyl. Vo vyhlásení ekvádorskej vlády sa tiež uvádza, že Assange svojimi príspevkami na sociálnych sieťach "ohrozil dobré vzťahy, ktorá má Ekvádor s Britániou a ostatnými krajinami Európskej únie i ďalšími štátmi". O konkrétnych výrokoch tohto austrálskeho programátora sa vyhlásenie nezmieňuje.
Niektoré tlačové agentúry v stredu uviedli, že dôvodom odpojenia mohla byť Assangeova podpora katalánskemu separatistickému expremiérovi Carlesovi Puigdemontovi, ktorého Španielsko viní zo vzbury. Práve obava Ekvádoru z poškodenia vzťahov s Madridom stála podľa španielskej agentúry Europa Press za minuloročnou decembrovou dohodou Assangea s ekvádorskou vládou.
Agentúra Europa Press tiež uviedla, že Assange mal tento týždeň slovnú prestrelku so štátnym tajomníkom britského ministra zahraničia Alanom Duncanom. Duncan o Assangeovi v dolnej komore britského parlamentu povedal, že "je otázkou času, kedy tento mizerný červ odíde z ambasády a vydá sa justícii". Zakladateľ WikiLeaks mu odpovedal na twitteri. "Je lepšie byť červom, tvorom prospešným pôde, než hadom," reagoval Assange.
Ekvádorská vláda zintenzívnila vlani úsilie ukončiť Assangeov pobyt na svojej ambasáde. Ekvádor sa podľa ministerky zahraničia Maríe Espinosaovej pokúšal dostať Assangea z ambasády aj tak, že po udelení občianstva požiadal Britániu o priznanie diplomatického statusu, čo Británia odmietla. Teraz 46-ročný Assange sa na ambasádu v Londýne uchýlil v júni 2012 kvôli obvineniu zo znásilnenia vo Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmieta a Švédsko vlani prípad odložilo. Stále ale môže byť zatknutý a vydaný do USA, kde mu hrozí stíhanie kvôli zverejneniu tajných dokumentov o vojne v Iraku či v Afganistane.