S peniazmi sa môže rozlúčiť napriek tomu, že skutok sa stal. Stíhanie zastavili z dôvodu premlčania. Tento Košičan je už zúfalý, lebo jeho kauza sa vlečie ešte od roku 2004 a výsledok nie je žiaden.
„Doplatil som na rozšírenie živnosti v obchodovaní s plechmi, ktoré som kamarátovej firme na jeho prosbu prefinancoval. Ďalšie dve firmy tých istých majiteľov si tovar, ktorý som ani nevidel, zobrali a odrazu som zostal zaskočený. Škodu v istine vyčíslila polícia na vyše 95-tisíc eur!“ uviedol Jančo, ktorý má tú smolu, že jeho odberatelia všetky svoje firmy po biznise predali tzv. bielym koňom.
„Podával som trestné oznámenia v Česku, Košiciach i Rožňave, ale nikoho neobvinili, lebo vyšetrovanie sa vlieklo až dovtedy, kým skutok nebol premlčaný. Jedna z dlžných firiem pritom paradoxne stále má účtovný majetok v hodnote vyše 500-tisíc eur!“ uviedol sťažovateľ.
Ako doplnil, ani jedna z dlžných firiem nepodáva daňové priznania 14 rokov a obchodný súd ich dodnes nevymazal z registra. „Neviem sa domôcť spravodlivosti. Pri vyšetrovaní sa vystriedalo až 10 vyšetrovateľov, ani jeden však nevzniesol obvinenie. Stále pátrali po účtovníctve firiem, ktoré však neexistuje. Hoci podľa polície došlo k premlčaniu už skôr, až teraz mi oznámili definitívne ukončenie vyšetrovania,“ dodal Jančo, ktorý stratil nielen peniaze, ale už aj všetky ilúzie o slovenskej polícii.
Stanovisko polície
Krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová
Dňa 17. 9. 2004 vyšetrovateľ začal stíhanie vo veci podvodu. Dňa 28. 9. 2007 bolo vyšetrovateľom začaté stíhanie a 14. 3. 2014 zastavené z dôvodu premlčania. Proti uzneseniu o zastavení bola podaná sťažnosť a po opätovnom preskúmaní uložený pokyn začať trestné stíhanie pre tie isté skutky. Dňa 23. 10. 2015 bolo stíhanie zastavené z dôvodu premlčania. Dňa 26. 1. 2018 bolo vyšetrovateľom stíhanie zastavené z dôvodu premlčania.
Ak však poškodená osoba má pocit, že k premlčaniu stíhania došlo v dôsledku nečinnosti vyšetrovateľa, môže podať trestné oznámenie.