Do Severnej Kórey v sobotu pricestovala skupina hudobníkov, vládnych predstaviteľov, novinárov a tiež družstvo taekwondistov. Delegácia signalizuje zlepšenie vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou, napísala agentúra AP. Ide o recipročnú návštevu potom, čo Severná Kórea vyslala na tohtoročnú zimnú olympiádu päťstočlennú delegáciu. Športovcov v nej však bolo len minimum - tvorilo ju 229 roztlieskávačiek a 137 členov hudobného súboru, ďalej potom politici, novinári či družstvo taekwondistov.
Kim na predstavenie v pchjongjangskom Veľkom divadle dorazil so svojou manželkou Ri Sol-ču, sestrou Kim Jo-čong a deväťdesiatročným Kim Jong-namom, oficiálne najvyšším predstaviteľom KĽDR. Behom koncertu tlieskal a po ňom sa dokonca s Juhokórejcami stretol v zázemí, kde sa s nimi aj vyfotil. Podľa juhokórejských reportérov povedal, že by sa podobná akcia mohla zase konať na jedeň v Soule.
Behom koncertu nazvaného Jar prichádza Kim Čong-un "prejavil veľký záujem a pýtal sa na niekoľko vecí súvisiacich s piesňami a ich textami", povedal novinárom juhokórejský minister kultúry, ktorý robil Kimovi behom predstavenia spoločnosť. Televízny záznam ukazuje, že Severokórejci behom populárnej piesne Snívame o zjednotení mávali rukami. Pred koncertom a príchodom severokórejského vodcu vystúpilo vo Veľkom divadle družstvo juhokórejských taekwondistov.
Juhokórejskí hudobníci, medzi ktorými je známy spevák Čo Jong-pchil a K-popová dievčenská skupina Red Velvet, vystúpi v Pchjongjangu ešte v utorok. Podľa spravodajského serveru BBC je v hlavnom meste KĽDR viac než 150 juhokórejských umelcov. Podľa hudobných odborníkov je K-pop zmes západnej populárnej hudby a energického ázijského popu a kladie dôraz na vizuálne efekty. Vstrebal prvky tanečnej hudby, elektropopu, hiphopu a súčasného r'n'b. Juhokórejská armáda v minulých rokoch K-pop používala ako psychologickú zbraň: pomocou reproduktorov ho cez ostro stráženou hranicu púšťala na severnú stranu.
Čo Jong-pchil (68), zrejme najvplyvnejší juhokórejský spevák posledného polstoročia, vystúpil v Pchjongjangu už po druhýkrát. Prvýkrát tam spieval v roku 2005, keď napätie medzi kórejskými štátmi na čas povolilo.
Kórejské štáty koncerty naplánovali ako oslavu chystané schôdzky severokórejského vodcu Kim Čong-una s juhokórejským prezidentom Mun Če-inem. Prvý medzikórejský summit po viac než desiatich rokoch bude 27. apríla, zrejme v demilitarizovanej pohraničnej zóne v juhokórejskej časti obce Pchanmundžom. Ešte len tretia vrcholná schôzka od dôb rozdelenia Kórejského poloostrova sa bude konať krátko potom, čo severokórejský diktátor naznačil ochotu rokovať o ukončení jadrového programu KĽDR.