O páde stanice sa špekulovalo niekoľko mesiacov. Číňania nad ňou stratili kontrolu v marci 2016 a odvtedy postupne klesala. Čínska vesmírna agentúra však do konca tvrdila, že stanicu ovláda a navedie ju do pustých oblastí v oceáne.
Peking sa blamoval aj tesne pred dopadom, keď tvrdil, že vesmírna loď spadne do Atlantiku pri brazílskom pobreží v blízkosti Sao Paula a Ria de Janeiro. O pár minút dopadla do Pacifiku o pol zemegule ďalej... Stalo sa tak približne hodinu po polnoci nášho času. keď stanica narazila do atmosféry rýchlosťou 27 000 km/h, začala horieť a rozpadla sa na malé kúsky. Odhaduje sa, že do mora pri Tahiti dopadli len tie najodolnejšie časti, ako motory a nádrže. Väčšina zhorela v atmosfére.
Odborníci už predtým upokojovali, že Tchien-kung-1 dopadne zrejme do mora, ktoré pokrýva väčšinu povrchu planéty. Pravdepodobnosť, že by trosky zasiahli nejakú osobu, bola iba jedna k biliónu. Stanica v skutočnosti spadla asi 4 500 km od pohrebiska vesmírnych lodí, ktoré sa nachádza v južnom Pacifiku. Do odľahlej oblasti známej ako Bod Nemo obyčajne navádzajú rakety a satelity po skončení ich životnosti.
Bod Nemo
- miesto v južnom Tichom oceáne, ktoré je najďalej od pevniny
- najbližší Pitcairnov ostrov je 2 700 km ďaleko
- skončilo tam okolo 300 rakiet a satelitov
- v roku 2001 tam dopadla aj ruská stanica Mir
- v roku 2024 tam skončí aj stanica ISS
- názov je poctou kapitánovi Nemovi z verneoviek, po latinsky Nemo znamená nikto
Pády z vesmíru
- Stanica Tchien-kung-1 vážila 8 ton a je to 50. najväčší objekt, ktorý dopadol na Zem.
- V roku 2001 naviedli do Bodu Nemo ruskú stanicu Mir, ktorá vážila 120 ton. Na obežnej dráhe bola od roku 1986.
- V roku 1982 vypustili na orbitu stanicu Saľut 7. Po vypustení Miru sa stala nepotrebnou. Očakávalo sa, že spadne v roku 1994, ale zrútila sa v roku 1991. Mala 40 ton a trosky zasiahli Argentínu.
- Skylab bol prvou vesmírnou stanicou, Američania ju používali v rokoch 1973 - 1974. Mala 85 ton a v roku 1979 sa zrútila do neobývaných oblastí Austrálie.
- Za dopad sa pokladá aj havária 80-tonového raketoplánu Columbia v roku 2003. Ten sa rozpadol pri pokuse o pristátie a trosky zasiahli Texas a Louisianu.