Obrovské, až trojmetrové exponáty zhotovené pod dohľadom vedcov z Karlovej univerzity v Prahe sú vernými modelmi živočíchov, ktoré žijú s nami, hoci o nich netušíme. Zoznámiť sa tak môžete aj s častými, no nevítanými hosťami v našich bytoch - kliešťom, roztočom či švehlou aj v niekoľkotisícnásobnom zväčšení.
Hovie si v prikrývke
Roztoč bytového prachu
dĺžka - 0,26 mm
mierka exponátu - 1: 7700
Živí sa odumretou časťou kože, ktorá je hlavnou zložkou prachu. Enzýmy v jeho výkaloch spôsobujú alergie. Najviac ich nájdeme v prikrývkach, kde majú ideálnu potravu, teplotu a vlhkosť.
Býva vo vlasoch
Voš hlavová
dĺžka - 2,7 mm
mierka exponátu - 1: 740
Patrí ku krv cicajúcemu hmyzu, všetky vývojové štádiá cicajú niekoľkokrát denne. Voš nalepuje vajíčka na vlasy blízko pokožky, po týždni sa liahnu malé vši.
Miluje kúpeľňu
Švehla obyčajná
dĺžka - 7 mm
mierka exponátu - 1: 285
Najčastejšie žije v kúpeľniach, na vlhkých a tmavých miestach. V domácnosti požiera papier, tapety, oblečenie, cukor aj múku.
Pije nám krv
Kliešť obyčajný
dĺžka - 4 mm
mierka exponátu - 1: 500
Najznámejší krv cicajúci parazit, nemá oči, pri výbere hostiteľa používa špeciálny orgán. Liahne sa z vajíčka v hustých porastoch, v poslednom štádiu cicia iba samica, tá sa dokáže zväčšiť až 300-krát.
Nás nájdete v prírode
Pomalka
dĺžka - 0,5 mm
mierka exponátu - 1: 5400
Mikroskopický mnohobunkovec, schopný prežiť takmer kdekoľvek, najodolnejší tvor na planéte. Znesie extrémne teploty, UV žiarenie aj radiáciu, dokáže znížiť podiel vody v tele z 85 % na 3 %.
Lišaj smrtkový - húsenica
dĺžka - 11 cm
mierka exponátu - 1: 35
Rozpätie krídel motýľa môže byť až 12 cm, v nebezpečenstve odhaľuje žltý obraz v tvare smrtky a vydáva vŕzgavý zvuk. Je výborný letec, dokáže prekonať vzdialenosť až 4 500 km.