Podľa agentúry Reuters to v utorok povedal šéf britského armádneho výskumného centra Gary Aitkenhead. "Boli sme schopní ju (otravnú látku) určiť ako novičok, určili sme, že išlo o armádnu nervovoparalytickú látku," povedal šéf špeciálneho laboratória v anglickom Porton Down televíznej stanici Sky News. Odkiaľ látka pochádzala, ale laboratórium nezistilo.
"Neurčili sme presný zdroj, každopádne vedecké informácie sme poskytli vláde, ktorá potom využila množstvo zdrojov na zostavenie záverov, o ktorých sa hovorí," poznamenal Aitkenhead. Zároveň potvrdil, že dotyčná otravná látka vyžaduje "k svojej výrobe mimoriadne zložité metódy, teda niečo, čo je v možnostiach hráča, za ktorým je štát".
"Pokračujeme v práci, aby sme pomohli získať ďalšie informácie, ktoré by nám umožnili dostať sa bližšie (k zdroju), ale zatiaľ sa nám to nepodarilo," dodal šéf výskumného centra.
Putin v utorok večer po rokovaniach v Ankare s tureckým prezidentom v reakcii na Aitkenheadovo oznámenie vyjadril "prekvapenie nad rýchlosťou, s ktorou bola po Skripaľovej otrave zahájená protiruská kampaň". Zároveň vyjadril nádej, že stredajšie rokovania výkonnej rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní (zvolanej na žiadosť Ruska) sa bude touto záležitosťou zaoberať čo najpodrobnejšie. "Dúfam, že to umožní urobiť za tým bodku," dodal.
Skripaľ a jeho dcéra Julija boli 4. marca napadnutí otravnou látkou, ktorú britskí experti následne určili ako Ruskom, respektíve Sovietskym zväzom vyvinutú nervovoparalytickú látku novičok. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedné Rusko, čo ale Moskva dôrazne popiera. Kvôli afére si západné krajiny, vrátane Česka, na jednej strane a Rusko na strane druhej vyhostili desiatky diplomatov.