Nielen popadaných stromov, konárov, ale aj plastov, rôzneho nábytku a spotrebičov. Táto hrôza sa teraz kopí pri brehoch i múre nádrže. Veľké jarné upratovanie čaká na vodohospodárov, ktorí rázne zatočia aj proti množstvu čiernych stavieb na zakázanom území.
Problém so znečistením vodohospodári už riešia, lebo na Bodve i Ružínskej priehrade je odpadu až-až. Najväčším znečisťovateľom sú rybári, chatári a najmä obyvatelia z osád! „Vodná stavba Ružín sa nachádza na sútoku riek Hnilec a Hornád s pomerne hustým osídlením v až 92 mestách a obciach. Odpad sa tu dostal z prítokov. Až v 70 percentách ide o bežný domový a komunálny odpad, ako plasty či textil, no nájdu sa aj skelety chladničiek, práčok, uhynuté zvieratá. Len zvyšok tvoria spadnuté stromy,“ povedal pre Nový Čas referent komunikácie Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Košiciach Marián Bocák.
Od roku 2015 čistotu od naplavenín zabezpečujú na ústí riek pomocou špeciálnych normných stien. „Zachytený odpad sa približuje k brehu a čistenie vykonávame priebežne. Triedenie a odvoz na smetisko sú technicky, časovo a hlavne finančne náročné. Počas troch rokovtrvajúceho pilotného projektu čistenia Ružína sme zamestnali na dohodu 84 ľudí a z vodnej hladiny a brehov odstránili vyše 3 000 ton odpadu. Zhltlo to až 521-tisíc eur, z čoho časť financoval environmentálny fond,“ dodal Bocák. V súčasnosti čistenie SVP vykonáva z vlastných zdrojov.
Čierne stavby zlikvidujú
V okolí Ružína vlani zaevidovali až 193 nelegálnych stavieb. Nejde len o prístrešky, búdy či móla, ale aj chaty a dokonca murované domy! „Prvým krokom k legalizácii alebo odstráneniu čiernych stavieb je určenie ich počtu a majiteľa,“ uviedol Bocák. Po udelení pokuty za stavbu a jej používanie bez príslušného kolaudačného rozhodnutia by malo dôjsť k jej odstráneniu, lebo dodatočné povolenie stavby v ochrannom pásme SVP povolené nie je.