Podľa starostu Kvakoviec (okr. Vranov nad Topľou) Radovana Kapraľa začína byť situácia neúnosná. „Domaši hrozí ekologická katastrofa. Štát čierne stavby ako keby nezaujímali. My sa ich snažíme odstraňovať, ale ide to veľmi pomaly,” vraví Kapraľ, ktorý pripomína, že ide o stovky stavieb. „Zmapovali sme to, je ich 338. Keby boli náklady na odstránenie jednej len 1 000 €, potrebujeme 338 000. A toľko peňazí nemáme,” upozorňuje starosta.
Podľa neho ani neexistuje spôsob, ako donútiť majiteľov stavieb, aby ich odstránili sami. „Keď niekoho nájdeme pri takejto stavbe, alebo dokonca vo vnútri, vyhlási, že nie je jeho, len boli otvorené dvere. Takže ich nemáme ani ako pokutovať. Ide prevažne o fanatických rybárov. Preto navrhujeme, aby bolo v okolí takýchto stavieb zakázané chytať ryby. Stavby by pre ich majiteľov stratili zmysel a postupne by zmizli,“ uzavrel R. Kapraľ.
Problémom sú čierne stavby
Podľa ministerstva nie je prípadné obmedzenie rybárskeho práva pri čiernych stavbách riešením. „Rybársky zákon a ďalšie zákony v kompetencii envirorezortu nemôžu suplovať porušenie stavebného zákona. Práve stavebný zákon sa zaoberá čiernymi stavbami, rieši sankcie, postup pri ich odstraňovaní, finančné aspekty. Je v gescii ministerstva dopravy. Ministerstvo životného prostredia nedisponuje informáciami o vlastníkoch čiernych stavieb v danej lokalite. No je otázne, či by zákaz výkonu rybárskeho práva pre celú rybársku obec v tejto lokalite mal skutočne za následok zmiznutie čiernych stavieb,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.