V utorok to totiž poprel šéf výskumného centra v Porton Down, podľa ktorého odborníci určili, že išlo o nervovoparalytickú látku novičok, ale neboli schopní zistiť, odkiaľ pochádza.
Tomuto prešľapu šéfa britskej diplomacie v stredu venujú pozornosť hlavné britské médiá. Johnson sa navyše v tejto súvislosti dostal pod tlak, aby vysvetlil, či sa pozícia vlády v záležitosti zmenila po tom, čo bol vymazaný tweet ministerstva zahraničia obviňujúci z útoku na Skripaľa Moskvu. Minister pred dvoma týždňami v rozhovore poskytnutom nemeckej stanici Deutsche Welle na otázku, prečo verí, že látka použitá v Salisbury pochádza z Ruska, odpovedal: "Keď sa pozriem na dôkazy, mám tým na mysli ľudí z laboratória v Porton Down..." Dodal , že tamojší experti majú vzorky tejto látky a že sú si "absolútne istí".
Šéf britského armádneho výskumného centra v Porton Down Gary Aitkenhead v utorok stanici Sky News povedal, že experti tejto laboratória určili, že nervovoparalytická látka použitá v marci proti Skripaľovi a jeho dcére bol novičok. Zároveň však priznal, že neboli schopní preukázať, či bola vyrobená v Rusku.
Novičok je podľa informácií médií nervovoparalytická látka vyvinutá v Rusku, respektíve v bývalom Sovietskom zväze. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedné Rusko, čo ale Moskva dôrazne popiera. Kvôli afére si západné krajiny vrátane Česka na jednej strane a Rusko na strane druhej vyhostili desiatky diplomatov.