Aliancia však musela nejako zakročiť a ukázať svoju nespokojnosť s Moskvou. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, o ktorom informovala agentúra Reuters. Severoatlantická aliancia minulý týždeň vyhostila sedem diplomatov z ruskej misie pri NATO a informovala, že po útoku zníži maximálny počet pracovníkov tejto delegácie z 30 na 20.
Západ tvrdí, že za incidentom, pri ktorom bol podľa obvinení Británie nervovoparalytickou látkou novičok otrávený ruský exšpión, stojí Rusko. Kremeľ však tieto obvinenia popiera, žiada od Spojeného kráľovstva ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom sú jeho tvrdenia založené. "Pokračujeme v snahách o zlepšenie vzťahov s Ruskom, pretože Rusko je naším susedom a ním aj zostane. Nesnažíme sa Rusko izolovať," povedal Stoltenberg na univerzite v kanadskej Ottawe.
Generálny tajomník NATO ďalej dodal, že Alianciu znepokojuje asertívnejšie Rusko, ktoré anektovalo Krym, destabilizovalo východnú Ukrajinu, podporilo režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada a zasahovalo do záležitostí iných štátov. "Toto bol dôvod, prečo spojenci NATO reagovali po útoku v Salisbury tak, ako reagovali," vyhlásil Stoltenberg.
V reakcii na otravu Skripaľa, ku ktorej došlo v marci v britskom meste Salisbury, vyhostili členské štáty Európskej únie, USA, Ukrajina a niektoré ďalšie krajiny vyše 140 ruských diplomatov. Stoltenberg sa stretol aj s kanadským premiérom Justinom Trudeauom, ktorého administratíva po útoku vyhostila štyroch ruských diplomatov.