Jej vyhlásenie protirečí správam kamerunskej vlády, podľa ktorej turistov zadržiavali separatistickí militanti a armáda rukojemníkov oslobodila počas "špeciálnej misie". Hovorca vlády Issa Tchiroma Bakary v utorok večer v štátnej televízii informoval, že militanti v pondelok zajali 18 rukojemníkov a o niekoľko hodín ich oslobodila elitná vojenská jednotka rýchleho nasadenia.
Hovorca podľa tlačovej agentúry Reuters dodal, že skupinu tvorilo sedem švajčiarskych a päť talianskych turistov, ako aj šesť kamerunských komunálnych politikov a v nepokojnom juhozápadnom regióne ich zajali anglicky hovoriaci separatisti. Avšak cestovná kancelária African Adventures vysvetlila, že jej klientov v pondelok zastavila iba skupina ozbrojených jednotlivcov, ktorí vykonali kontrolu ich dokladov a vozidiel. "Náš rozhovor s touto skupinou viedol k tomu, že povolila turistom odísť," napísala cestovná kancelária vo vyhlásení na svojej webovej stránke.
"Krátko pred naším odchodom prišli na miesto špeciálne sily kamerunskej armády a nasledoval krátky ozbrojený konflikt," dodala kancelária bez uvedenia podrobností. Nikto zo skupiny turistov neutrpel zranenia a všetkým sa darí dobre, dodala kancelária. Ambazónske obranné sily (ADF), hlavná anglofónna separatistická skupina bojujúca proti štátnym bezpečnostným silám, už skôr poprela vládnu verziu udalostí. "ADF neberie rukojemníkov. ADF zatýka kolaborantov, a nie zahraničných občanov," povedal zástupca skupiny pre Reuters.
Separatisti kritizujú údajnú diskrimináciu anglicky hovoriaceho obyvateľstva francúzsky hovoriacou väčšinou a vlani 1. októbra na západe krajiny preto symbolicky vyhlásili nezávislý štát "Ambazónia". Kamerunský prezident Paul Biya v reakcii nariadil prehliadky domov a cestovné obmedzenia. Asi pätina Kamerunčanov sa hlási k anglofónnej menšine, zvyšní obyvatelia patria k francúzsky hovoriacej väčšine. Toto jazykové rozdelenie krajiny je dôsledkom koloniálnej éry.