Najnovšie americký kongres začal na základe našej požiadavky proces schvaľovania ponuky na nákup stíhacích lietadiel za neuveriteľných 2,91 miliardy eur.
Slovensko sa chystá obstarať celkovo 14 strojov. Kongres USA začal s procesom schvaľovania len v stredu. Súčasťou ponuky je aj splátkový kalendár za lietadlá, výzbroj, výcvik a logistická podpora. Odobriť predaj lietadiel ešte musí slovenská strana. Rezort obrany potvrdil, že sa ešte rozhoduje medzi americkými F-16 Fighting Falcon od výrobcu Lockheed Martin a švédskymi strojmi JAS 39 Gripen. Americké stroje nás môžu vyjsť až na 2,91 miliardy eur, čo je o celú miliardu viac ako doteraz plánovaná suma. „Aby sa v prípade ďalších potrieb objednávateľa nemusel opätovne realizovať proces schvaľovania,“ vysvetlila hovorkyňa Danka Capáková.
Po zanalyzovaní oboch ponúk má predložiť minister obrany SR Peter Gajdoš lepšiu možnosť na schválenie vláde najneskôr do 29. júna 2018. Podľa bezpečnostného analytika zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslava Naďa sú obe stíhačky kvalitné. „Technologicky je to jedna k jednej, sú to jednoducho dobré stroje jedny aj druhé. Obstarávacia cena bude plus mínus rovnaká, o nejakých 10 percent môžu byť lacnejšie Gripeny, ale z hľadiska celého životného cyklu budú Gripeny výrazne lacnejšie ako F-16,“ povedal Naď.
Lieta len 6 migov
Aktuálne slovenská armáda využíva staré ruské stíhačky MiG-29. K dispozícii je 12 strojov, reálne je však podľa Naďa schopných letu maximálne 6 stíhačiek. Upozorňuje, že je už najvyšší čas dosluhujúcu letku vymeniť, lebo stroje si vyžadujú neustály servis a opravy, čo stojí nemalé peniaze. „Švédi to vedia dať za jeden a pol roka, kým Američania za 4 až 5 rokov, a to je najväčší rozdiel. O čo neskôr dostaneme nové stíhačky, o to dlhšie musíme mať ruskú techniku tu a každý jeden rok nás stojí minimálne 50 milión ov eur.“ Nové stroje nám však nepristanú len tak rýchlo. Gajdoš nedávno potvrdil, že zmluvu na migy budeme predlžovať až do roku 2021. O nahradení flotily ruských migov švédskými Gripenmi začalo ministerstvo obrany na čele s Martinom Glváčom uvažovať už v roku 2012 za druhej Ficovej vlády.
JAS-39C Gripen
- má starší typ radaru
- max. rýchlosť: Mach 2
- max. dolet: 3 200 km
- kanón kalibru 27 mm so 120 nábojmi
- 8 závesníkov pre výzbroj
- nosnosť 5 300 kg výzbroje
- v bombardovacej úprave unesie 8 klasických bômb alebo 4 navádzané laserom
Cena: 25 - 49 mil. €*
F-16 Block 70
- najnovší radar typu AESA
- max. rýchlosť: Mach 2
- max. dolet: 4 200 km
- kanón kalibru 20 mm s 511 nábojmi
- 11 závesníkov pre výzbroj
- nosnosť: 7 700 kg výzbroje
- v bombardovacej úprave unesie 12 klasických bômb alebo 4 až 8 navádzaných laserom či GPS
Cena: 25 - 33 mil. €*
* plus náhradné diely, výzbroj a výcvik pilotov či mechanikov
Pikošky o nových stíhačkách
- výrobu F-16 vlani na jeseň ukončili
- v roku 2019 ju obnovia v novom závode
- ako prvé o rok vyrobia 16 kusov verzie Block 70 pre Bahrajn
- Bahrajn za ne zaplatí 2,3 miliardy dolárov
- Bahrajn už používa staršie F-16, a tak nemusí kupovať niektoré náhradné diely a výzbroj