Medzi Ruskom a takmer tridsiatkou krajín Západu sa krátko nato rozhorel mimoriadne vážny konflikt. Briti totiž z otravy nervovým plynom novičokom obviňujú práve Rusov, ktorí to striktne odmietajú. Mnohé štáty EÚ či USA na popud ostrovanov vyhostili až 152 ruských diplomatov.
Slovensko sa k týmto krajinám nepridalo, no minister Miroslav Lajčák (25) povolal domov nášho veľvyslanca v Rusku Petra Priputena (48). Práve tento krok sa v diplomacii považuje za vážny nástroj vyjadrenia nespokojnosti so stavom vzájomných vzťahov. Novému Času poskytol Peter Priputen exkluzívny rozhovor.
Čo sa dialo u vás na ambasáde, keď svetom obletela informácia o otrávení agenta Skripaľa?
Samozrejme, že sme zostali šokovaní. Hoci sme si už tak trochu zvykli na časté obvinenia, že Rusko je zapletené do takých či onakých škandálov - od možného ovplyvňovania volieb v USA či vo Francúzsku až po údajné hekerské útoky na počítačovú infraštruktúru ZOH v Pjongčangu, predsa len toto je trochu prisilná káva. Ak sa tieto obvinenia potvrdia, išlo by o bezprecedentný prípad, keď bola použitá chemická zbraň na území európskeho štátu. Okamžite sme začali zbierať informácie a reportovali domov.
Ako sa k prípadu postavili ruské médiá a politici?
Od začiatku - a v podstate dodnes - oficiálne kruhy zaujali jednoznačne odmietavý postoj s tým, že ruský štát s týmto činom nemá nič spoločné. Médiá denne zverejňovali rozhovory a komentáre, v ktorých sa vylučovala akákoľvek ruská účasť - či už samotnou chemickou látkou, alebo jej použitím - v prípade Salisbury. Niektoré argumenty išli za hranu: ako napríklad vyjadrenia hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí, proti ktorým sme sa okamžite ohradili. Výsledkom bolo, že sa nám ruská strana oficiálne ospravedlnila, dokonca v priamom televíznom prenose.
Dokázali Briti dôveryhodne vysvetliť alebo predstaviť dôkazy, že novičok pochádzal z Ruska?
Podľa Ruska nie. Ruská strana osobitne namieta, že ich experti nemali možnosť preskúmať vzorky látky použitej v Salisbury, že neboli predložené žiadne dôkazy a že im ani nebolo umožnené stretnúť sa so Skripaľovcami ako ruskými občanmi.
Prekvapilo vás, že vás povolali do Bratislavy?
Slovenská diplomacia nemá častú prax v tom, aby si na konzultácie predvolávala veľvyslancov Slovenskej republiky v zahraničí. Považujem to za silné a jednoznačné gesto, ktoré sme vo vzťahu k Ruskej federácii urobili po prvý raz. A nie, neprekvapilo ma to. Takáto možnosť tu bola a aj sme ju s ústredím vopred konzultovali.
Malo sa Slovensko pripojiť k spojencom a vyhostiť niektorých diplomatov?
Myslím si, že na túto tému sme už ako rezort povedali všetko, čo sme mali. Solidaritu so Spojeným kráľovstvom prejavilo Slovensko veľmi jasným postojom, ale aj tým, že sme sa podpísali pod stanoviská Európske únie aj NATO, ktorých sme členom. A, ako to povedal minister M. Lajčák, všetko je otvorené, zbytočne by sme teraz robili nejaké konečné závery, keď procesy ešte nedospeli k definitívnemu koncu.
Je podľa vás správny postoj viacerých svetových štátov k vyhosteniu diplomatov?
Neprislúcha mi hodnotiť postoje iných. Toto sú rozhodnutia, ktoré si každý štát robí vo vlastnej kompetencii.
Ako sa takíto diplomati na vyhostenie v podobných prípadoch vyberajú, sú to agenti?
Nie. Niekedy ide o bežných diplomatov, ktorých daný štát - z rôznych dôvodov - vyhlási za nežiaduce osoby na svojom území, tzv. persona non grata. Apropo, výraz agent sa používa leda tak v špionážnej literatúre.
S kým ste sa na Slovensku stretli a o čom ste sa rozprávali?
Zúčastňujem sa na konzultáciách s rôznymi zložkami Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Kedy sa vraciate do Ruska?
Dĺžka môjho pobytu na Slovensku zatiaľ nie je špecifikovaná.