Cítite sa v Moskve bezpečne?
Áno.
Čo sa bude diať ďalej? Ako sa situácia upokojí?
Z môjho pohľadu by najlepšie bolo, keby sa incident podarilo spoľahlivo vyšetriť a zverejniť jasné dôkazy, kto za ním stál, aby sme páchateľa či páchateľov mohli spravodlivo potrestať.
Kto je Peter Priputen (48)
- vyštudoval ruskú ekonomickú univerzitu v Moskve
- doktorandské štúdium ukončil na Sankpeterburskej štátnej univerzite
- od roku 1996 pracuje v štátnej správe, začínal na ministerstve zahraničných vecí
- v roku 1999 sa stal zástupcom generálneho konzula v Petrohrade
- za prezidentovania Ivana Gašparoviča pôsobil ako riaditeľ jeho kancelárie
- od roku 2014 je mimoriadnym veľvyslancom SR v Rusku
Kto je Sergej Skripaľ (66)
- bývalý ruský agent, ktorého otrávili spolu s dcérou v Británii jedovatým plynom novičok
- v roku 2004 ho v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho pre britské výzvedné služby
- v roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval informácie o ruských tajných agentoch v Európe
- odsúdili ho na 13 rokov, no po 4 rokoch za mrežami ho prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a USA
O čo ide v kauze Skripaľ
Našli ich na lavičke
4. marca našli bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu v bezvedomí na lavičke pri obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Odvtedy sú obaja v nemocnici, dcéra Julia už rozpráva, následky však budú doživotné. Na začiatku nebolo jasné, akou látkou ich otrávili, no skloňovali sa nervové plyny.
Vina padla na Rusov
Pár dní na to dochádza k odhaleniu, že ide o mimoriadne nebezpečný plyn novičok. Podľa Britov sú za otravou Rusi a túto látku vyrába len niekoľko laboratórií na svete. Polícia sa spočiatku domnievala, že jedu boli vystavení pri vchodových dverách ich domu. Britskí vyšetrovatelia v ďalšom priebehu skúmania našli stopy nervovoparalytickej látky aj v reštaurácii, kde dvojica jedla. Zdroj z vyšetrovania hovorí, že Rusi toxín vyrábajú mimo Rusko.
Slovenská stopa
V polovici marca ruská diplomacia uviedla, že novičok môže pochádzať zo štátov strednej Európy, vrátane Slovenska. Naše ministerstvo to ihneď dementovalo. Neskôr Rusi potvrdili, že išlo o omyl a na mysli mali niekdajšie Československo a ospravedlnili sa nám.
Vyhostenie diplomatov
Napätá atmosféra a hádky o tom, kto môže za otravu agenta Skripaľa, viedli koncom marca k ráznemu kroku, a to vyhosteniu desiatok ruských diplomatov z krajín EÚ aj NATO. Najväčší počet Rusov posielajú preč z USA. Británia žiada o vyhostenie aj Slovensko, ale to zachováva neutrálny postoj a vyhlasuje, že si len predvolá nášho veľvyslanca z Ruska.
Studená vojna?
Rusko opláca vyhostenie diplomatov a z krajiny recipročne odchádzajú desiatky príslušníkov krajín EÚ a NATO. Šéf ruskej rozviedky hovorí, že útok na Skripaľa je provokáciou a spomína, že je možné začať hovoriť o návrate studenej vojny.
Nejednoznačné výsledky
Začiatkom apríla výsledky britského laboratória, ktoré skúmalo látky použité proti Skripaľovi, ukázali, že nie je stopercentne možné preukázať, že novičok bol vyrobený v Rusku. Briti napriek tomu tvrdia, že majú dôkazy, ktoré neskôr zverejnia. The Times uviedli, že britská rozviedka zrejme pozná miesto výroby jedu.