Prítomnosť Bezáka organizátor akcie Pavol Koprda vopred neavizoval, o to väčší potlesk mal arcibiskup po svojom vystúpení. Povedal, že sú udalosti, ktoré nás posúvajú ďalej, aj „keď máme v srdci obavu a niet toľko odvahy. Ale keď sa odvahy spoja, je to lavína a tá spôsobila, že sa čosi zásadné zmenilo“. Smrť Jána Kuciaka († 27) a jeho partnerky Martiny Kušnírovej († 27) v ľuďoch, ako uviedol, vzbudila záujem o veci verejné, o pravdu a spravodlivosť a je to búrka, ktorá sa valí Slovenskom a má veľkú silu. "Verím, že žijeme chvíľu zrodenia čestného občana Slovenska, ktorý chce, aby bola táto krajina slušná a krásna svojimi ľuďmi," povedal Bezák.
Oktávec pripomenul, že v Novembri '89 "sme žili v neslobode, dnes atribúty slobody máme a napriek tomu cítime potrebu vyjadrovať nespokojnosť s vecami verejnými. Volíme slobodne, ale akosi divne - najprv vhodíme lístok a potom sa držíme za hlavu". Podľa jeho slov sa podnikanie a politika nedajú robiť naraz. "Ľudia, ktorí to tak robia, prznia podnikanie i politiku," konštatoval Oktávec.
Zástupca iniciatívy Chceme veriť Peter Wilfling zo združenia Via Iuris zoznámil prítomných s požiadavkami iniciatívy a požiadal nielen o ich podporu, ale aj šírenie. Zahŕňajú obnovenie dôvery občanov v štát cez kroky ako odvolanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a policajného prezidenta Tibora Gašpara či väčšiu kontrolu nimi riadených orgánov i súdnictva.
Koprda prečítal list novinára Andreja Bána. Moderátorom protestu bol opäť herec trnavského Divadla Jána Palárika Tomáš Vravník, jeden zo signatárov výzvy Kultúrny reparát, ktorého text predniesol pred zhromaždenými Trnavčanmi. Povedal, že výzvu na odstúpenie nevymenovanej ministerky kultúry podpísalo už 2 000 ľudí. V závere mítingu oznámil vznik platformy Za slušné Slovensko a vyzval, aby sa obyvatelia Trnavy zišli opäť, ak to bude potrebné.
„Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti. My vydržíme,“ adresoval za zúčastnených tým, ktorí nechcú počuť "hlas ulice" žiadajúci výmenu policajného prezidenta, nezávislé vyšetrovanie smrti novinára Kuciaka, odpolitizovanie polície a zastavenie korupcie a stíhania prokurátora Vasiľa Špirka.
Žilina: Blízky priateľ Kuciaka († 27) vyslovil úpenlivú prosbu
Na zhromaždení Za slušné Slovensko sa vo štvrtok popoludní zišlo na Námestí Andreja Hlinku v Žiline niekoľko tisíc ľudí. Jedným z jeho cieľov bolo podľa spoluorganizátora zhromaždenia Mareka Richtera vyslať jasný nesúhlas s tým, že minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) stále neodvolal prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara.
Za iniciatívu siedmich mimovládnych organizácií Chceme veriť, ktorú podpísalo 6 000 signatárov, sa zhromaždeniu prihovoril Ján Orlovský. "Najdôležitejšia vec je, že sa zobudila občianska spoločnosť. Pretože, keď kontrolujeme vládnu moc len raz za štyri roky v čase volieb, zdá sa, že je to málo. Zvolení ľudia si veľmi rýchlo zvyknú na isté pohodlie a moc. Majú pocit, že už sú nekontrolovateľní. A keď nefungujú jednotlivé inštitúcie, tak tu máme marazmus, ktorý tu máme," podotkol Orlovský.