Rusko na ňom požadovalo zriadenie dvojstranného britsko-ruského mechanizmu pre vyšetrenie incidentu. Podporilo ho šesť krajín, Slovensko s ďalšími 15 štátmi bolo proti.
Roman Bužek, veľvyslanec SR v Haagu
Ako prebiehalo stredajšie rokovanie Organizácie pre zákaz chemických zbraní?
- Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ako vyplýva z jej názvu, má za úlohu dohliadať na plnenie Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Jej členmi je 192 krajín vrátane Slovenska, ktoré je v súčasnosti aj členom jej 41-člennej Výkonnej rady. Tá sa v stredu zišla na mimoriadnom zasadaní na žiadosť Ruskej federácie. Jediným bodom programu bol návrh Ruska na zriadenie dvojstranného britsko-ruského mechanizmu pre vyšetrenie incidentu v Salisbury. Pri hlasovaní návrh podporilo iba 6 krajín, 15 štátov vrátane Slovenska hlasovalo proti, 17 krajín sa hlasovania zdržalo a 3 krajiny sa nehlasovali. Atmosféra rokovania bola veľmi napätá a vyhrotená. Potvrdením toho je aj skutočnosť, že sa nepodarilo schváliť ani formálnu záverečnú správu.
Aká je vlastne úloha Organizácie pre zákaz chemických zbraní pri vyšetrovaní prípadu otravy Sergeja Skripaľa?
- V takýchto prípadoch Organizácia koná výlučne na žiadosť členských krajín. Na žiadosť Spojeného kráľovstva do Salisbury 19. marca pricestovala skupina expertov OPCW, ktorí odobrali príslušné vzorky. Tie sú v súčasnosti predmetom analýz a skúmania v jej štyroch rozdielnych laboratóriách. Pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa odovzdá organizácia britskej strane záverečnú správu, ktorá rozhodne o ďalšom postupe.
Bude v tej správe jasne poukázané na zodpovednosť Ruska?
- Odborníci OPCW sa zásadne nevyjadrujú k zodpovednosti toho-ktorého subjektu za použitie chemických zbraní, iba konštatujú, či došlo k ich použitiu, prípadne k spôsobu aplikácie a ďalším technickým aspektom použitia.
Aké ďalšie kroky môžu podniknúť britská strana?
- Rovnako ako včera Rusko môže požiadať o zvolanie mimoriadneho zasadania Výkonnej rady, kde môže informovať krajiny o výsledkoch analýz expertov OPCW. Vzhľadom na silnú polarizáciu Výkonnej rady je však prijatie zásadných opatrení na jej pôde málo pravdepodobné. Takisto môže požiadať o zvolanie zasadania Bezpečnostnej rady OSN, prijať ďalšie opatrenia jednostranne alebo v koordinácii so spriatelenými a spojeneckými krajinami.
Čím okrem prípadu Skripaľ sa Organizácia zaoberá?
- Hlavným predmetom jej činnosti od roku 2013 je likvidácia sýrskeho arzenálu chemických zbraní, ktorá žiaľ prebieha veľmi pomaly a neuspokojivo. Hlavnými príčinami sú obštrukčný prístup sýrskej vlády a veľmi zlá bezpečnostná situácia v krajine, neumožňujúca výkon inšpekcií na mieste. Ďalšou veľkou témou je rastúca hrozba chemického terorizmu, nekontrolované šírenie poznatkov o výrobe chemických zbraní na internete, veľmi rýchly technologický pokrok a podobne.