O novej bilancii nepokojov informovala agentúra AP s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy. Medzi zranenými je 25 osôb vo vážnom stave. Medzi mŕtvymi má byť aj jeden tínedžer a medzi zranenými aj palestínski novinári.
Pri najhoršej eskalácii násilia v tomto regióne od roku 2014 tak prišli doteraz o život viac ako dva tucty Palestínčanov a ďalších vyše 24 utrpelo zranenia rôzneho charakteru. Podľa údajov izraelských ozbrojených síl sa na výtržnostiach a protestoch pozdĺž štátnej hranice podieľalo v piatok zhruba 20 000 Palestínčanov. Viacerí z nich pálili pneumatiky a hádzali kamene smerom na Izrael. Z nejednej lokality stúpal hustý dym.
Podľa izraelských armádnych zdrojov strieľali izraelskí vojaci cielene na palestínskych vodcov a väčšinu usmrtených tvoria militanti. Izraelská armáda, ktorá vyhlásila pohraničné pásmo za uzavretú vojenskú oblasť, použila na uhasenie požiarov, ktoré založili Palestínčania, vodné delá a súčasne aj megaventilátor na rozptýlenie dymových oblakov smerujúcich na izraelskú stranu hranice.
Radikáli z hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, avizovali niekoľkotýždňové protesty proti desať rokov trvajúcej blokáde pásma a 70. výročiu vzniku štátu Izrael. Požadovali tiež, aby sa palestínski utečenci a ich potomkovia mohli vrátiť do svojich pôvodných domovov na území dnešného Izraela.
Izrael obvinil Hamas z pokusov o uskutočnenie pohraničných útokov pod pláštikom veľkých protestov a opakovane oznámil, že za každú cenu zabráni narušovaniu svojej oplotenej hranice. Súčasne varoval pred vážnymi vplyvmi na životné prostredie a zdravotný stav populácie.