Bývalý premiér Robert Fico naznačil, že ho uštvali médiá a opozícia. Čo si myslia odborníci, mohol k jeho smrti výrazne prispieť stres? Vláda ponúkla rodine možnosť štátneho pohrebu.
Politicky zlomila Paškovi krk kauza predraženého CT. Po jej prevalení sa v novembri 2014 vzdal postu predsedu parlamentu a položil aj poslanecký mandát. Potom sa stiahol do úzadia. Udalosti posledných týždňov, keď sa kritika na stranu Smer valí zo všetkých strán, mu iste na vnútornej pohode nepridali.
V emotívnom videu na sociálnej sieti obvinil predseda strany Smer-SD Robert Fico médiá a opozíciu zo štvavej kampane proti Paškovi. „Chcem povedať, že tu máme na Slovensku bandu novinárov a idiotských politikov, ktorí ho uštvali,“ povedal okrem slov sústrasti expremiér. Mohol skutočne prispieť k jeho nečakanej smrti stres? „Stres považujem za jeden z najvážnejších rizikových faktorov. Môžete byť neviem aká silná osobnosť, ale nedá vám to spať,“ uviedol kardiochirurg Viliam Fischer.
Ako doplnil, v prípade Pavla Pašku bol za daných okolností stres vážnym faktorom. K nemu sa pridal aj jeden zlozvyk. Ako je známe, Paška bol fajčiar. „Fajčenie v priemere znižuje život o päť rokov a ešte päť rokov predtým majú ľudia zníženú kvalitu života. Stres a fajčenie je veľmi zlá a nebezpečná kombinácia,“ upozornil Fischer.
Štátny pohreb rodina nechce
Vláda bola pripravená rozhodnúť o štátnom pohrebe. Ten však pravdepodobne nebude. „Podľa našich informácií si rodina Pavla Pašku štátny pohreb neželá a predseda vlády jej rozhodnutie rešpektuje,“ vyjadrila sa hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová.
Politici sa k zdravotným problémom nepriznávajú
kardiochirurg Viliam Fischer
Rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení
- vysoký tlak krvi
- fajčenie
- vysoká hladina cholesterolu
- nadváha
- stres
Stres nám ničí zdravie
psychiatrička Dana Šedivá