S chorobou dlho bojovala, napokon ju však borelióza pred dvoma rokmi definitívne pripravila o zrak. Skromnej žene sa odvtedy život obrátil úplne hore nohami. Namiesto toho, aby svojej mame uľahčila dôchodok, je odkázaná na jej pomoc.
Veronika mala život ako takmer každý z nás, s láskou vychovávala dcérku Marianku a vzorne sa starala o svoju domácnosť. Po starkej zdedila staručký domček, v ktorom síce chýbala kúpeľňa, no aj s tým si šikovná mladá žena dokázala poradiť. Potom sa však náhle všetko zmenilo, keď si po návrate z hubačky našla na hlave prisatého kliešťa. Ten bol, žiaľbohu, infikovaný! „Pred ôsmimi rokmi mi zistili boreliózu. Do toho sa primiešala aj dedičnosť a lekári mi oznámili, že mi začal odumierať zrakový nerv. Postupne som úplne oslepla,“ hovorí smutne Veronika, ktorá je odvtedy odkázaná na pomoc svojej mamy Márie (68).
„Keby nebolo maminky a Renatky Oláhovej z Únie nevidiacich a slabozrakých, neviem, čo by som si počala. Musela som sa všetko učiť od začiatku. Vôbec to nebolo jednoduché, veľa dní som preplakala,“ prezrádza statočná žena, ktorá si na život v tme pomaly navykla. Najviac jej však chýba pečenie, ktoré tak milovala. Aby toho nemala nevidiaca žena málo, život jej znepríjemňujú aj niektorí dedinčania či ich deti. „Vysmievajú sa mi. V noci mi dokonca rozbili sklo na okne. Ani políciu som nevolala, však neviem, kto to urobil,“ povie nešťastne.
Veronika sa s dcérou Marianou okrem toho boria aj s nedostatkom financií, musia totiž vyžiť z 342 € mesačne. Z dôchodku im preto prispieva aj babka Mária, no na opravu vyše 100-ročného domu nemajú žiadne peniaze. „Nutne by sme potrebovali novú strechu a aj okná. Cez tieto staré nám už veľmi prefukuje. Teraz keď nevidím, mám problém aj s tým, že tu nie je kúpeľňa. Na toaletu chodím von, no stále tŕpnem, aby som nespadla,“ objasňuje Veronika. Tá by si najviac na svete priala dôstojné a pokojné bývanie pre seba a svoju dcérku.
JARNÁ AKTIVITA KLIEŠŤOV VRCHOLÍ V APRÍLI A MÁJI
Ján Lupták, vedúci oddelenia podpory zdravia a výchovy ku zdraviu RÚVZ Lučenec
- Jarná aktivita kliešťov vrcholí práve v tomto období - apríli a máji. Pre človeka je kliešť nebezpečný hlavne vtedy, ak je infikovaný. Na Slovensku žije približne 20 druhov kliešťov. Riziko pre človeka predstavuje najmä kliešť obyčajný. V prírode sa vyskytuje po celý rok, ale aktivizuje sa až pri teplotách okolo 5 až 10 °C. Infikovaný kliešť obyčajný môže prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, rickettsiózu, anaplazmózu a ďalšie nákazlivé ochorenia. Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá čoraz vyššie. K dispozícii je očkovacia látka proti kliešťovej encefalitíde, proti borelióze sa dá brániť len vhodným oblečením a repelentom.
Odstráňte ho pinzetou
Z tela sa dá odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom. Najoptimálnejšie je pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok. Tieto prípravky ničia vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný.