Množstvo umelcov sa vyjadrilo aj k súčasnému politickému dianiu na Slovensku. Reagovali aj na vraždu novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho priateľky Martinky Kušnírovej († 27), ako aj na politické dianie v krajine.
Odovzdávanie ocenení nebolo len o formálnych príhovoroch a ďakovaní. Producentka najúspešnejšieho filmu Čiara Wanda Adamik Hrycová okrem poďakovaní svojmu tímu nechala aj odkaz. „Ten film je preto taký dobrý, lebo, pán premiér, na odbornosti záleží,“ vyhlásila.
Zo starších umelcov sa vyjadril Juraj Jakubisko, podľa ktorého by bolo fajn, keby sa demonštrovalo za slušné podmienky pre slovenský film. Na to zasa reagoval režisér najúspešnejšieho filmu Peter Bebjak: „Tieto odznaky nie sú o politike. Sú o hrdinstve tých ľudí, ktorí sú tam. Nemali by sme ich dávať dole, aby sme si zapamätali, že ľudia, ktorí hľadajú pravdu, ju ešte v tejto spoločnosti hľadajú za cenu svojho života!“ Dodal, že veľmi rád pôjde na námestia za Slušné Slovensko. O odznakoch #All For Jan, o ktorých nosení sa diskutovalo na pôde spravodajstva RTVS, hovorili viacerí ocenení a na oblečení ich mala väčšina prítomných hostí.
Opäť sa ocitla v centre pozornosti aj moderátorka Adela Vinczeová, ktorá v určitých fázach emotívneho večera akoby si držala neutrálny mód, čo u niektorých vyvolalo pocit, že sa s iniciatívou časti umelcov nestotožňuje. Adela sa k celej záležitosti vyjadrila. „Tí, ktorí ma na moderovanie večera oslovili, boli so mnou spokojní. Dokonca to zhodnotili ako veľmi vydarený ročník. Večer sa niesol v príjemnej nálade. Ďalej sa k ničomu nebudem vyjadrovať, lebo už sa bojím k čomukoľvek vyjadriť, aby to bolo podľa tých ‚správnych‘ správne a s vhodným výrazom. Niekedy už nemám celkom jasno v tom, čo dnes vlastne znamená demokracia,“ priznala rozpaky Adela.
Zoznam ocenených nájdete tu: