Rodine, ktorá si ju neskôr zasadila vo svojej záhrade, ju venoval ako sadeničku známy slovenský prozaik a publicista Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský. Sekvoja je chráneným stromom od roku 1986, to však bude minulosťou preto, že pred takmer 30 rokmi do sekvoje udrel blesk a poškodil ju.
Laskomerský pôsobil v Kremnici ako lekár. „Rodina Morová mala vlastný dom, v ktorom okrem členov rodiny mávali podnájomníkov. Mladý doktor bol jedným z nich. Cítil sa v rodine dobre, a tak im z vďaky venoval v kvetináči stromček - sekvoju, ktorá pochádzala z Ameriky,“ prezradil Jaroslav Slašťan, poslanec mesta Kremnica a predseda petičného výboru za záchranu sekvoje. Stromček rástol v kvetináči, z ktorého ho neskôr Morovci vysadili do záhrady, kde je dodnes. „Je veľmi vzácna a my bojujeme za jej záchranu,“ vysvetlil.
Úradníci argumentujú svoje kroky tým, že dôvodom zrušenia ochrany je, že v roku 1989 bol strom poškodený bleskom a cca 1/3 hornej časti kmeňa sa odlomila. Z uvedeného dôvodu malo prísť k zhoršeniu zdravotného stavu a postupnej degradácii hodnôt stromu, pre ktoré bol pôvodne vyhlásený za chránený. „Je irelevantné, aby ako odôvodnenie zrušenia ochrany bola považovaná udalosť spred 29 rokov. Zdravotný stav sekvoje poznáme a každoročne sledujeme,“ dodal Slašťan.
Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský
- Prozaik, publicista, botanik a lekár.
- Narodil sa v roku 1824 v Banskej Bystrici.
- Stretával sa a písal si s Ľudovítom Štúrom, Jánom Kalinčiakom, Samom Chalúpkom, Pavlom Dobšinským a ďalšími. Poznal sa tiež s Boženou Nemcovou.
- Bol osobným lekárom prvého predsedu Matice slovenskej a biskupa Štefana Moysesa.
- Venoval sa literatúre, geológii, speleológii, botanike alebo maľoval krajinky.
- Bol zakladajúcim členom Matice slovenskej a prispieval do jej prírodovedeckých fondov.
- Zomrel v roku 1908 v Kremnici.